איתור קופות גמל

מעל חמישים אחוז מציבור המשקיעים בקופות גמל לא יודעים מה מצב החיסכון שלהם, כמה הם צברו ואיך ניתן לייעל את החיסכון. כדי לייעל ולמקסם את החיסכון, צריכים לבצע איתור קופות גמל. כאן ריכזנו מידע על האפשרויות בהם ניתן לאתר קופות גמל קיימות, פעילות ולא פעילות. אם אין לכם מושג על מצב קופות הגמל שלכם, המידע שכאן יסייע לכם. 

 

איתור קופות גמל
איתור קופות גמל

 

מהי קופת גמל?

קופת גמל היא קופת חיסכון לתקופת הפרישה והיצאה לפנסיה אבל לא בהכרח. ניתן לפתוח קופת גמל להשקעה המיועדת לטווח בינוני, בהתאם לרצון המבוטח. קופות גמל להשקעה כוללות חסכונות אותם יכול המבוטח למשוך בכל עת שירצה. בשנים האחרונה תוכנית חיסכון לכל ילד הופעלה וכך המוסד לביטוח לאומי מפקיד לכל ילד לקופת גמל להשקעה אותה יוכלו לפתוח לאחר הגיע הילד לגיל 18. הכסף הנחסך מושקע על ידי חברת הניהול וכך החוסך מרוויח מכך.  

קופת גמל מפורסמת היא קרן פנסיה וקרן השתלמות. קופות אלו מיועדות לעובדים שכירים או עצמאים וכך קרן הפנסיה מיועדת לתקופת הפרישה וקרן ההשתלמות מאפשרת לעובד להנות מחיסכון לטווח הבינוני, לאחר 6 שנים הוא יכול למשוך את הכסף ולהנות מפטור ממס על הרווחים שהקרן צברה. 

 

למה לבצע איתור קופות גמל?

 

איחוד קופות גמל

בלא מעט מקרים אנשים מוצאים שהם בעלי יותר ממספר קופות גמל. זה קורה כאשר מחליפים מקומות עבודה וקרן הפנסיה הנפתחת היא חדשה והיא לא מצטרפת לכספי הקופה הקודמת. חשוב לציין כי בשנים האחרונות חלה התפתחות בנושא ובפתיחת קרן פנסיה, כספי הקרן האחרת יעברו אוטומטית לקרן החדשה, באם המבוטח לא ביקש אחרת. מצב של מספר קרנות פנסיה הוא לא אידיאלי, והוא מוביל להפסד כספי וחבל. 

 

שיפור תנאי הקרן

סיבה נוספת לאיתור קופות גמל היא כדי לייעל את התנאים שלהם ולהנות מסדר בתיק הפנסיוני. בסופו של דבר כולנו נערכים ליום הפנסיה וכבר מגיל צעיר, כל שכיר נדרש להפקיד לקרן הפנסיה שלו. הבעיה היא שיש מבחר גדול של חברות ביטוח המנהלות קרנות פנסיה.

לכל חברת ביטוח תנאים אחרים לקופות הגמל שהיא מציעה. חברה אחת גובה דמי ניהול גבוהים לעומת חברה אחרת שמצליחה להניב תשואות גבוהות יותר… לכל חברה היחודיות שלה. כולנו רוצים להגיע לתקופת הפנסיה עם חיסכון פנסיוני גבוה ככל הניתן ואת זה ניתן לעשות באמצעות השוואה בין קופות גמל.

לאחר בדיקת הנתונים של מספר קופות גמל ניתן לראות לאיזו קופה כדאי להצטרף. אבל כמו שאתם מבינים, זה לא משהו שניתן לעשות לפני שיש מידע על הקופות הקיימות… ולכן לפני הכל מבצעים איתור קופות גמל, מוצאים את החברה בה מושק הכסף

 

איתור כספים אבודים באמצעות הר הכסף

משרד האוצר הקים את אתר הר הכסף במטרה להנגיש לציבור מידע על כספים אבודים. משרד האוצר ובנק ישראל מנהלים את מערכת הר הכסף אליה זורם המידע הפנסיוני על חסכונות קיימים בקופות הגמל ובחשבונות בנק. כל אחד יכול להיכנס עם מספר זהות שלו ונתונים מזהים נדרשים לקבלת המידע ולהנות מהמידע באופן מיידי.

בעבר המידע שהוצג באתר כלל מידע רק על חשבונות לא פעילים, כיום עם תגבור האבטחה על האתר, הפרטים המופיעים בהר הכסף כוללים גם מידע על קרנות קופות גמל פעילות ואין הגבלה על מספר הכניסות לאתר כמו שהיה בעבר.

למרות הכל חשוב לציין כי עדיין המידע המובא באתר הר הכסף לא מספק את מי שרוצה לעשות סדר בתיק הפנסיוני שלו. המידע לא כולל סכומים והוא רק מאשר את קיום הקופה. כדי לקבל מידע ברור יותר יהיה על בעל הקופה לפנות לחברת ההשקעות המנהלת לו את הקופה. 

 

מה צריך כדי לקבל את המידע?

את המידע ניתן לקבל באמצעות אתר הר הכסף הממשלתי שהוקם על ידי משרד האוצר. כמו בכל כניסה לאתר ממשלתי יהיה עליכם להזין נתונים מזהים הכוללים: מספר תעודת זהות, תאריך הנפקה, תאריך יציאה אחרון מהארץ בשלוש השנים האחרונות (לא תמיד). השימוש בהר הכסף הא ללא עלות ותשובה מיידית מתקבלת תוכ"ד החיפוש, על פי הנתונים המופיעים במערכת. 

 

איתור קופות גמל באמצעות המסלקה הפנסיונית

דרך אולי פחות מוכרת לציבור המבוטחים היא להיעזר באתר המסלקה הפנסיונית שהוקמה בפיקוח משרד האוצר. השימוש באתר זה עולה תשלום סמלי של כעשרים שקלים לכל פעולה ובאמצעות מערכת האתר ניתן לפנות לחברות השקעה שונות ולאתר קופות פנסיה, השתלמות, גמל להשקעה, ביטוחים שונים ועוד. אתר המסלקה הפנסיונית מציג את הנתונים בצורה מדויקת יותר, כולל סכומים מדויקים וכך בעל הקופה יכול לבצע שינויים ולהעביר כספים מקופה לקופה דרך המסלקה. 

למי המסלקה הפנסיונית מיועדת?

אתר המסלקה הפנסיונית הוקם במטרה להנגיש את המידע לציבור המבוטחים והחוסכים. נכון להיום, הוא משמש גם את החוסכים וגם את סוכני הביטוח והיועצים הפנסיוניים:

  • לחוסכים – המבוטחים שרוצים לדעת מה כולל הביטוח הפנסיוני שלהם, לערוך שינויים קופות ולהתעדכן במצבם.
  • לסוכני הביטוח וליועצים פנסיוניים ישנה הרשאה לקבלת מידע על לקוחותיהם.
  • למעסיקים המעוניינים להפקיד את ההפקדה לקופת הגמל דרך המסלקה בקלות ובמהירות.

 

מה ההבדל בין המסלקה להר הכסף?

רבים שמעו על הר הכסף ולא ידעו על האפשרות להיעזר גם באתר המסלקה הפנסיונית וכאן עולה השאלה על ההבדל הקיים ביניהם:

המסלקה הפנסיונית הר הכסף
מי מנהל אותה חברה פרטית בפיקוח משרד האוצר בנק ישראל ומשרד האוצר
איזה מידע ניתן לקבל קרנות גמל, בנקים וביטוחים שונים חשבונות בנקים, ביטוח חיים ומידע פנסיוני.
כמה עולה שימוש באתר 20 ₪ בממוצע לכל פעולה השימוש הוא ללא עלות
מה המידע כולל מידע ברור כולל סכומים מדויקים שם המוצר ושם החברה המנהלת אותו

 

איתור קופות גמל בקלות באמצעות סוכן ביטוח

פנייה אל סוכן ביטוח תייתר ממכם את הצורך להתעסק עם אתר הר הכסף או המסלקה הפנסיונית. הסוכן יקח ממכם את הפרטים הנדרשים, הוא ימפה את הצרכים שלכם ויבדוק אילו שינויים צריכים לעשות כדי שהקופה תיתן מענה לצורך הקיים.

לאחר מכן הם וכך, סוכן הביטוח יבדוק את המידע מול חברות הביטוח יאמת אותם מול נתוני הסלקה הפנסיונית ויציג בפניכם את הנתונים הקיימים. לאחר ייבוא כל הנתונים, תוכלו להתקדם ולבדוק איך ניתן לייעל ולקדם את הרווח מקופות הגמל. הרי גם לאחר חיפוש עצמאי באתר המסלקה הפנסיונית או באתר הר הכסף, תצטרכו להמשיך את העבודה ולבדוק איזו קופה ניתן לייעל ומה צריך לשנות כדי שזה יקרה.

כדי לבצע שינויים נכונים צריך ידע מקצועי. סוכן ביטוח הוא האדם הנכון לפנות אליו במקרה  כזה.

 

צוות הר הביטוח הבטוח כאן בשבילכם

צוות הר הביטוח הבטוח מתמחה באיתור ביטוחים, קופות גמל וחסכונות פנסיוניים. לאחר האיתור הצוות בודק את האפשרות לייעל את החיסכון / הביטוח וכך הוא ממליץ על ביטול ביטוחים יקרים לאחר איתורם, ביטול כפל ביטוחי, שיפור תנאי קופת הגמל לאחר עריכת השוואת קופות וכן הלאה. גם אתם יכולים להנות משירות זה. מוזמנים ליצור קשר עם צוות המומחים ולקבוע פגישת ייעוץ ללא התחייבות. 

תוכן עניינים
עוד באותו נושא