מה זה דו"ח היעדר תביעות?

כדי לדעת בכמה לתמחר את מחיר הפרמיה החודשית על ביטוח רכב, חברות הביטוח מבקשות דו"ח היעדר תביעות. כאשר מדובר במבוטח שלא מימש את הביטוח שלו בשנים האחרונות בגלל שהוא נהג זהיר, גם מחיר הביטוח יהיה זול יותר עבורו. כאן הנגשנו עבורכם מידע על דו"ח היעדר תביעות, איך מקבלים אותו ולמה הוא משמש.

 

מה זה דו"ח היעדר תביעות?
מה זה דו"ח היעדר תביעות?

 

מה זה דו"ח היעדר תביעות?

מדובר במסך המעיד בי המבוטח לא מימש את הביטוח ולא נאלץ לתבוע את חברת הביטוח בשנים האחרונות. מסמך זה מוכיח שאין תביעות בעבר הביטוחי שלכם. את המסמך הזה לא תחויבו להגיש כאשר אתם רוכשים ביטוח. אבל אם אתם לא רוצים לשלם פרמיה חודשית יקרה, כדאי שתציגו דו"ח היעדר תביעות ותקבלו הנחה.

 

למה צריך אותו?

הדו"ח משמש להוזלת מחיר הפרמיה החודשית. הוא מוכיח לחברת הביטוח כי מדובר במבוטח זהיר שלא היה צריך לתבוע את חברת הביטוח בשלוש השנים האחרונות. כאשר מחדשים את ביטוח הרכב או שעוברים לחברת ביטוח  אחרת, ניתן לקבל הנחה על מחיר הפרמיה החודשית אם העבר הביטוחי נקי מתביעות.

בונוס זה מכונה "בונוס מאלוס" והוא נועד לצ'פר את הנהגים הזהירים בהנחה משמעותית. הדו"ח מרכז את התביעות שהוגשו על ידי המבוטח בשלוש השנים האחרונות. אם המבוטח הגיש תביעה בשנה האחרונה, מחיר הביטוח יהיה יקר יותר ובמקרה כזה התשלום הנוסף יכונה "מאלוס".

 

איך ניתן לקבל דו"ח היעדר תביעות?

כדי להשיג את דו"ח היעדר תביעות בעבר, היה צורך לעבור בירוקרטיה רבה. היה צורך לפנות אל כל חברות הביטוח שביטחו את המבוטח בשנים האחרונות ולבקש מכל אחת מהן דו"ח זה. לכל חברת ביטוח קצב התנהלות משלה ולכן, הדו"ח היה קשה להשגה. במשרד האוצר החליטו להקים מענה לנושא ומאז שאת הר הביטוח הוקם, ניתן להשיג את דו"ח היעדר התביעות באמצעות לחיצת כפתור פשוטה.

 

מהו אתר הר הביטוח?

מדובר באתר אינטרנט ממשלתי שהוקם על ידי משרד האוצר במטרה להנגיש מידע ביטוחי לציבור המבוטחים בישראל. כל שעליכם לעשות כדי לקבל את דו"ח היעדר תביעות הוא להיכנס לאתר, להזין פרטים מזהים לאימות הנתונים ולבחור לבדוק את העבר הביטוחי לרכב.

כאן יהיה עליכם להזין את מספר הרכב עליו תרצו לקבל מידע, פרטים על בעל הרכב וכך יופיע בפניכם המידע הנדרש. את הנתונים תוכלו לייצא לדו"ח האמור. אם יצא לכם לממש את הביטוח בשנים האחרונות, הדו"ח יפרט מה הייתה התביעה ובאשמת מי היא קרתה (רק אם התביעה ארעה בשלוש השנים האחרונות).

 

למה עוד משמש אתר הר הביטוח?

באמצעות אתר הר הביטוח ניתן לאתר ביטוחים קיימים, לראות את היקף הביטוחים ולקבל את יתר הנתונים על התיק הביטוחי. ההמלצה הגורפת היא לבצע בדיקת ביטוחים שגרתית לאיתור הביטוחים הקיימים אחת לשנתיים וחצי וכך להימנע מתשלום יקר על ביטוחים. שוק הביטוח משתנה ללא הרף וכאשר בוחנים את המצב אחת לתקופה, ניתן לייעל את הביטוחים הקיימים בהצלחה מירבית.

רשימת הביטוחים שניתן לקבל עליה מידע באתר הר הביטוח היא קבועה:

  • ביטוח בריאות – על כל סעיפיו
  • ביטוח חיים עם או בלי מרכיב חיסכון
  • ביטוח רכב- חובה מקיף וצד ג'
  • ביטוח נכס – מבנה ותכולה
  • ביטוח משכנתא
  • ביטוח ימי / אווירי או כל ביטוח אלמנטרי אחר.
  • ביטוח עסק

 

האם לתבוע את חברת הביטוח?

מבוטחים רבים מבינים בחשיבות דו"ח היעדר תביעות. הם מבינים כי בסופו של דבר, כאשר הם נוהגים בצורה זהירה והם לא נאלצים לתבוע את חברת הביטוח, הם יכולים לקבל הוזלה משמעותית במחיר הביטוח. ולכן, גם כאשר הם נזקקים לתבוע את הביטוח, הם מעדיפים לספוג את הנזק ולשלם מכיסם את הנדרש תיקון, רק כדי שהתביעה לא תופיע ברישומי החברה המבטחת. האם נכון לנהוג כך?

וכאן חשוב לזכור כי אכן, אם יופיע בדו"ח העבר הביטוחי כי הוגשה תביעה, מחיר הפרמיה החודשית יאמיר בעת חידוש הביטוח. אבל מצד שני, אין סיבה לספוג עלויות אותם חברת הביטוח יכולה לשלם. הפתרון: לחשב כל פעם מחדש עלות מול תועלת. בדקו מה עלות התיקון הנדרש והאם מדובר בסכום העולם על תוספת התשלום שתהיה בעקבות התביעה.

אם ניקח לדוגמא תיקון פחחות לרכב העולה מאתיים שקל, נראה כי אכן, לא משתלם לתבוע את חברת הביטוח על תשלום כזה, רק בשביל לא לצבור תביעה בתיק הביטוחי. לעומת זאת, כאשר מדובר בסכומים משמעותיים, אין סיבה לספוג את הנזקים, בשביל מה אתם מבוטחים אם לא בשביל לקבל מעטפת ביטוחית?

 

דווחו אמת ברכישת הביטוח

כאשר רוכשים ביטוח רכב, חברת הביטוח מתשאלת את המבוטח שאלות ביניהן תהיה שאלה אם בשלוש השנים האחרונות המבוטח תבע את חברת הביטוח. חברת הביטוח מסתמכת על מענה המבוטח בע"פ ומצרפת אליה את דו"ח היעדר תביעות אותו היא הרבה פעמים אפילו לא בודקת.

לאחר תקופה, אם המבוטח נאלץ לתבוע את חברת הביטוח, חברת הביטוח בודקת את הדו"ח המצורף ואם היא מגלה כי המבוטח לא דבר אמת, היא יכולה לשלוף את המסמך הפוטר אותו מלשאת בנזק שעקבות הצהרות שגויות. ברכישת ביטוח, ולא משנה איזה ביטוח, ישנה חשיבות רבה לדברים הנאמרים.

הצהרה שקרית או אפילו שגויה יכולה לעלות ביוקר למבוטח. ענו על שאלות החברה המבטחת בצורה נכונה, בדקו את כל האותיות הקטנות ואל תשכחו לוודא שמדובר בביטוח שמתאים לצרכים שלכם. אם יש צורך בהוספת כיסוי ביטוחי, אל תימנעו מלעשות זאת.. בביטוחים עדיף להיזהר מאשר להצטער.

 

מה קורה כשאין עבר ביטוחי לרכב?

לנהג צעיר או חדש, לא אמור להיות עבר ביטוחי לרכב. הוא לא יוכל להפיק דו"ח היעדר תביעות שיוזיל לו את מחיר הפרמיה החודשית. אם מדובר בנהג צעיר הנוהג על רכב הרשום על שם הוריו, הוא יכול להגיש דו"ח על עבר ביטוחי נקי על הרכב עצמו. כאשר מדובר בבעלות משותפת על רכב, כדאי לשקול את האפשרות לפצל את הביטוח לביטוח על שם הנהג עם הותק והנהג הצעיר לחוד.

חשוב להתייעץ עם סוכן ביטוח לפני צעד כזה כיוון שהוא מפחית את מחיר הרכב.

 

מה קובע את עלות הביטוח?

עלות הביטוח לא נקבעת רק על פי טופס היעדר תביעות… במהלך החיתום על פוליסת הביטוח, המבוטח ישאל שאלות רבות שיבדקו את סוג הרכב המבוטח, ותק הנהג, שנת ייצור הרכב, ההיסטוריה הביטוחית של הרכב, מספר הנוהגים עליו ועוד. חשוב לזכור שגם בין חברות הביטוח עצמן יש פערים בתמחור הביטוחים.

כך שאתם יכולים לגלות פערים משמעותיים במחיר ביטוח רכב בין חברות ביטוח שונות. ההמלצה היא לפנות לחברת ביטוח אמינה ומנוסה, אחת שנותנת שירות גם אם היא יקרה ביחס ליתר האחרים. יש לא מעט חברות ביטוח וכל אחת מציעה הרחבות אחרות.

כך שכדאי לבדוק גם את היקף הכיסוי הניתן ולבחור ביטוח שעונה לכל הצרכים הקיימים. תמיד ניתן להיעזר בסוכן ביטוח שיכוון כיצד ניתן לייעל את התיק הביטוחי בצורה מקצועית. מוזמנים עוד היום ליצור קשר עם צוות הר הביטוח הבטוח המנגיש שירות בדיקת ביטוחים חינמית ללא התחייבות.

תוכן עניינים
עוד באותו נושא