מה הוא ביטוח אחריות מקצועית?

בתור עוסקים במקצוע חופשי, אתם וודאי מודעים לסיכונים הנלווים. כל רופא, מהנדס, מאמן כושר או בעל מקצוע חופשי אחר מודע לסיכון הטמון בעיסוק שבחר. עסק שנותן שירות ללקוחות חשוף לתביעות. כשמדובר באדם בעל עיסוק המצריך אחריות מקצועית, התביעות עלולות להיות אישיות. ביטוח אחריות מקצועית מבטח בעלי מקצוע מפני תביעות כאלו. 

 

מה הוא ביטוח אחריות מקצועית
מה הוא ביטוח אחריות מקצועית

 

מה ביטוח אחריות מקצועית?

ביטוח אחריות מקצועית מעניק כיסוי ביטוחי לאנשי מקצוע מפני תביעות אישיות בגין חוסר אחריות מקצועית מספקת או רשלנות כלשהיא. כל אדם העוסק בעבודה מקצועית כלשהיא, יודע שאם הוא נותן עבודה לא מספיק מקצועית, הוא עלול להיתבע, יש מקצועות בהם תביעה כזו עלולה לגבות מחיר יקר וכבד.

במיוחד רופאים שטעות קטנה שלהם עלולה להוביל לנכות אצל המטופל, מאמן כושר שעלול לגרום לפציעות ספורט, אדריכל שעלול לגרום לנזק כספי כבד בגלל תכנון לקוי ועוד. דוגמאות לצערנו לא חסרות, במיוחד אם נסתכל על השטח בפועל… 

ביטוח אחריות מקצועית מכסה עלויות תביעות אישיות שהמבוטח מקבל בקשר לאחריות המקצועית שלו. מדובר בביטוח קריטי וחשוב המכסה את העלויות הנלוות לתביעות בגין רשלנות או קבלת החלטה לא מספיק מקצועית שנעשתה בשגגה על ידי המבוטח. 

 

למה צריך ביטוח אחריות מקצועית?

כל בעל מקצוע עלול להיתבע ואף אחד לא רוצה למצוא את עצמו נתבע. מי שרוצה להגן על עצמו, רוכש ביטוח אחריות מקצועית  מראש. תביעה על אחריות מקצועית עלולה למוטט את העוסק, ולא משנה מה תחום עיסוקו. נוכל לקחת לדוגמא אדריכל שטעה שחישובים מסוימים וכך נבנה פרויקט על פי הוראות שגויות.

האחריות המקצועית שלו מאפשרת לתבוע אותו על התקלה וכך הוא עלול למצוא את עצמו נדרש לשלם עלויות משפטיות, פיצויים ועלויות תיקון. מדובר במחיר כבד שעלול להגיע למאות אלפי שקלים. לאף אחד סכום כזה לא מיותר. אם אתם עוסקים שיש לכם לשלם סכומים כאלו ללא כל קושי וזה לא מפריע לכם, אל תרכשו ביטוח אחריות מקצועית. לכל השאר, מדובר בביטוח שאסור לוותר עליו.

  

למי מיועד הביטוח?

ביטוח אחריות מקצועית מיועד לבעלי מקצוע העוסקים במקצועות חופשיים כמו אדריכלות, עריכת דין, רפואה, ראיית חשבון, הנדסה ותכנון ועוד מטרת ביטוח זה היא להגן על בעלי מקצוע העוסקים במקצועות בעלי סיכון גבוה לתביעות מפני תביעות ונזקים כלכליים בעקבות עיסוקם. 

 

כמה עולה ביטוח כזה?

מחיר ביטוח אחריות מקצועית משתנה בין עיסוק לעיסוק, בין בעל מקצוע אחד לשני והוא נקבע בהתאם לאופי הפרויקט בו המבוטח עוסק. לא ניתן להשוות בין ביטוח אחד למשנהו כשהנתונים שונים מהיסוד. בכל ביטוח כזה יש תקרת ביטוח אותו חברת הביטוח מתחייבת לכסות. במקרה שהנזק גבוה יותר מהתקרה הקבועה, המבוטח נדרש לשאת בנזק. ככל שתקרת הביטוח גבוהה יותר, מחיר הביטוח יהיה גבוה גם הוא.

אם נסכם את הנתונים העיקריים המשפיעים על מחיר הפוליסה נראה כי מדובר במספר מוטיבים מרכזיים:

  • נתוני המבוטח – הותק המקצועי שלו, גילו, מצבו הבריאותי, העבר הביטוחי הקיים ועוד.
  • תקרת הכיסוי –  ככל שהתקרה תהיה גבוה יותר, מחיר הביטוח גם הוא יהיה יקר בהתאם.
  • עיסוק – יש עיסוקים בעלי סיכון גבוה יותר לתביעות. ביטוח לרופא יעלה יותר מביטוח למדריכת ספורט לילדים. חשוב להבין כי לכל עיסוק יש סיכונים נלווים משלהם ולכן יש מקצועות המסווגים כיקרים יותר לביטוח.
  • קהל היעד – ככל שהמבוטח מספק שירותים לקהל יעד רחב יותר ויש לו יותר הרבה לקוחות, הסיכון לתביעות גם הוא עולה ולכן הוא גם יעלה בהתאם.

 

איך מאתרים ביטוח אחריות מקצועית?

בעלי מקצוע שלא יודעים אם יש להם ביטוח אחריות מקצועית יכולים לקבל על כך מידע באתר הממשלתי שהוקם לצורך כך. אתר הר הביטוח מרכז את המידע הביטוחי של המבוטחים בישראל ובו ניתן למצוא מידע על מגוון הביטוחים המופיעים על שם המבוטח. יש ביטוחים שלא ניתן לקבל עליהם מידע באתר הר הביטוח כמו ביטוחים פנסיוניים עליהם יהיה ניתן לקבל מידע באתר המסלקה הפנסיונית או באתר הר הכסף. 

 

אופן השימוש באתר הר הביטוח

כדי לאתר ביטוח באתר, יהיה עליכם להיכנס לאתר הר הביטוח הממשלתי, להזין פרטים מזהים ולסיים את תהליך אימות הנתונים כמו בכל כניסה לאתר ממשלתי. לאחר הכניסה תצטרכו לבחור את השירות הרצוי לכם: חיפוש ביטוחים על שמי. לאחר בחירת השירות תוך מספר רגעים תופיע רשימת כל הביטוחים המופיעה על שימכם במערכת הר הביטוח.

ביטוח אחריות מקצועית גם יופיע כאן. אם הוא מכיל רכיב פנסיוני והוא נכלל בביטוח הפנסיוני, הוא לא יופיע באתר הר הביטוח אלא באתר הר הכסף או המסלקה הפנסיונית כפי שציינו כאן.

 

למה לאתר את הביטוח?

אנשים רבים מבצעים חיפוש לאיתור הביטוח שלהם. זה קורה בעיקר בגלל מספר סיבות:

  • הרצון לייעל את התיק הביטוחי ולוודא שיש ביטוח מספק וטוב כנדרש – מומלץ לבצע בדיקה כזו אחת לשנה.
  • תביעה ומציאת הביטוח ליצירת קשר עם החברה מבטחת

 

אילו ביטוחי אחריות מקצועית נפוצים:

ניתן לחלק את הביטוחים על אחריות מקצועית למספר קטגוריות: 

  • מקצועות רפואיים 
  • מקצועות פיננסיים 
  • מקצוע האדריכלות והנדסה
  • עריכת דין

 

מה חשוב לבדוק לפני רכישת ביטוח זה?

לפני רכישת ביטוח אחריות מקצועית חשוב לבדוק את תנאי הביטוח:

מה גובה ההשתתפות העצמית הנדרשת, מה גובה תקרת הביטוח, מה תקופת הביטוח והאם תוכלו לקבל הגנה ביטוחית גם אחרי שתקופת הביטוח הסתיימה גם אם בתקופת הבניה/ הטיפול הייתם מבוטחים. נקודה חשובה נוספת שאסור לשכוח היא לבדוק את הרצף הביטוחי ולוודא שהוא ממשיך גם אם החלפת חברה מבטחת באמצע. 

נקודה שאולי לא לוקחים בחשבון היא אמינות וניסיון החברה המבטחת בביטוח הבעלי מקצוע כמוכם. אם אתם אדריכלים, העדיפו לפנות לחברת ביטוח בעלת ניסיון ומומחיות בביטוח אדריכלים דווקא. כך תדעו שיש לכם אל מי לפנות ומדובר בחברה שמכירה את התחום והיא יודעת להגן עליכם כמו שצריך. 

ההמלצה היא לפנות לסוכן ביטוח אמין ומומחה שיבדוק עבורכם את המצב ויציע לכם את הביטוח המתאים ביותר מבין הביטוחים הקיימים. 

 

הכירו את שירות אתר הר הביטוח הבטוח

צוות אתר הר הביטוח הבטוח מנגיש את המידע הביטוחי לציבור המבוטחים שרוצים לקבל את המידע יחד עם הכוונה מקצועית. כי אמנם ניתן בקלות להפיק את דו"ח הר הביטוח, אך לפענח אותו ולהבין ממנו אילו ביטוחים כדאי לרכוש, זה כבר סיפור אחר שכדי שהוא יקרה, צריך הבנה בתחום. צוות הר הביטוח הבטוח מצליח להנגיש את המידע הביטוחי ולבצע בדיקות הר הביטוח ללא תשלום.

כך מבוטחים נהנים ומצליחים לייעל את התיק הביטוחי שלהם במינימום עלויות. וזה יכול להיות רלוונטי לביטוח אחריות מקצועית אבל לא רק. ניתן לחסוך בעלויות ביטוחים רבים באמצעות בדיקה מקדימה מראש, אם זה על ידי ביטול ביטוחים כפולים, איתור ביטוחים יקרים או התאמת הביטוחי לצורך הרלוונטי.

אין סיבה לשלם מחיר יקר כשאפשר לחסוך. פנו עוד היום לצוות המומחים שיבצע עבורכם את הבדיקה הפשוטה הזו. מרבית הפונים מופתעים מהתוצאות. הכסף שלכם חשוב. ביטוח מגן עליו ואין סיבה שתשלמו על כך יקר מידי. 

תוכן עניינים
עוד באותו נושא