כל מה שרציתם לדעת על ביטוח רכב אספנות

בעבר, רכישת רכבי אספנות היוותה תחביב יקר מאוד שהיה שמור לבעלי הון בלבד. היום, גם מי שאינו משוגע לדבר יכול להרשות לעצמו להחזיק ברכב אספנות אם זו חיפושית נוסטלגית או דגמים עתיקים של חברות רכבים גדולות כמו פורשה או יגואר וגם חברות עממיות יותר כמו שברולט ופורד. ברכישת רכב אספנות יש לזכור כי הרכב מחויב בביטוח כמו כל רכב שנת 2024, עם זאת קיימים הבדלים בין ביטוח רכב רגיל לבין ביטוח רכב אספנות. רוצים לדעת עוד? המשיכו לקרוא.

רכב אספנות הגדרה

ההגדרה המילונית של רכב אספנות מתארת אותו ככלי רכב שגילו גבוה מהגיל בו מופסק בדרך כלל השימוש של רכב מסוגו. לאחר תום תקופת השימוש המקובלת הוא נשמר ומוגדר כרכב למטרות אספנות. מבחינה רגולטורית מדינת ישראל מגבילה את רכבי האספנות הניתנים לשימוש בכבישים בארץ על מנת לשמור על בטיחותם של משתמשי הכביש.

רכבי אספנות בישראל ובעולם

בישראל רכב שעברו 30 שנה משנת הייצור שלו מוגדר כרכב אספנות. רכבי אספנות הם מוצר מבוקש בהתאם למראה המיושן שלהם ולערך הנוסטלגי אותו הם נושאים. חובבי רכבי אספנות רואים בו חפץ אומנות ומשקיעים בתחזוקה ובשימור של רכב האספנות שלהם למרות התנאים המינימליים שהוא מציע (רדיו ומיזוג הס מלהזכיר), לעומת הפריווילגיות של רכב חדשני באותו מחיר וכן למרות התקלות הרבות שמאפיינות שימוש ברכב אספנות.

בישראל ובמדינות שונות ברחבי העולם קיימים מועדונים העוסקים בהיסטוריה מוטורית והם מאגדים חובבים מושבעים של רכבי אספנות. נוסף על כך, קיימים מגזינים שונים שמתעסקים בתחום לצד טיולים ייעודים לרכבי אספנות.

אילו רכבי אספנות קיימים היום בארץ?

קיימים רכבי פאר תוצרת יגואר, מרצדס, פורשה, אליאנט ופלימות' לצד חיפושיות פשוטות ורכבים מסוג שברולט ופורד יחד עם סוסיתא ופיברגלס. כל אלו מעלים למבוגרים שבינינו נשכחות ומספקים חוויה נוסטלגית ייחודית מסוגה.

כמה עולה רכב אספנות?

רכבי אספנות נחשבים לרכבים ירים שמחירם משתנה בהתאם לדגם ולשנת הייצור ואילו רכב שמאחוריו רקע או סיפור ייחודי יימכר במחיר גבוה משמעותית, לדוגמה: רכב שהשתתף במאורעות ההיסטוריים, רכב ששימש מפורסמים בעבר, רכב שהשתתף בסרט או שרד מלחמה ידועה כל אלו יגרמו לערכו של הרכב לעלות מאוד.

נתון נוסף המשפיע על מחיר הרכב הוא כמות הקילומטרז' אותו נסע ככל שמספר הקילומטרים נמוך יותר כך מחיר הרכב יהיה גבוה יותר ביחס הפוך. נוסיף לכל אלו מאפיינים של עיצוב ושיפוצים שבוצעו ברכב כפרמטרים בעלי השפעה על גובה המחיר.

באינטרנט ניתן היום למצוא רכבי אספנות בטווח מחירים של החל מ-20 אלף ש"ח ועד 300 אלף ש"ח.

ישנם רכבים שנמכרו בכמה מיליוני דולרים, דוגמה לרכב כזה היא רכב האסטון מרטין המוכר של ג'יימס בונד שנמכר בשנת 2019. תנו מחיר… המכונית נמכרה בכמעט 6.5 מיליון דולר! זמן המכירה לעומת זאת עמד על 4.5 דקות בלבד במכירה פומבית שהתבצעה לשיווק הרכב הנדיר.

נוסף על מחיר הרכב הבסיסי יש לקחת בחשבון גם רכיבי מיסוי על יבוא של רכב ממדינה זרה כאשר מיסוי של רכב אספנות יכול להגיע ל-50% ואף יותר ממחיר הרכב.

התקנות בישראל לשימוש ברכב אספנות

הטבות

בעלי רכבי אספנות בישראל זוכים למספר הטבות, ביניהן:

  • יכולת העברת בעלות גם כשאין לבעל הרכב רישיון רכב בתוקף.

  • הנחה של 75% ממחיר ביטוח חובה לרכבים רגילים.

  • חובת ביצוע מבחן רישוי אחד ביחס לשני המבחנים הנדרשים עבור רכבים ישנים.

  • פטור מבדיקת מעבדה מוסמכת אם הרישיון אינו תקף בתקופה של למעלה מ-24 חודשים.

  • רכב אספנות הרשום על שמו של אדם נכה יכול להשתמש בהטבות הניתנות לנכה גם אם אדם אחר נוהג ברכב.

הגבלות

  • רכבי אספנות אינם רשאים לנוע בכבישים בין: 7:00-9:00 בבוקר בימי החול.

בעבר נאסר שימוש ברכב אספנות לצורך עיסוקו של בעל הרכב וכן נאסר שימוש לצורך הובלת מטען ברכבי אספנות. הגבלות אלה הוסרו בשנת 2018.

ביטוח רכב לרכב אספנות

רכבי אספנות אמנם מחויבים בביטוח חובה אולם קיימות מספר הקלות ביחס אליהם: מחיר ביטוח חובה נמוך ב-75% מביטוח חובה לרכב רגיל. בנוסף, סל ההטבות לביטוח רכבי אספנות בישראל מעניק הנחה גם לביטוח צד ג'.

רבים יבחרו בתוספת של ביטוח מקיף לרכב אספנות כיוון שרכב מסוג זה חשוף יותר לנזקים באופן טבעי וכיסוי ביטוחי יכול להעניק לבעל הרכב שקט נפשי בכל הנוגע להוצאות תיקונים וטיפול ברכב.

אגב, רכב אספנות יקר גם חשוף יותר לגניבות וכן, בהתחשב בערך הסנטימנטלי של הרכב, בעלי רכבי אספנות מקפידים יותר על נזקים ואף הקטנים ביותר בחזות החיצונית של הרכב ובחלקים הפנימיים. אם כן, ביטוח צד ג' וביטוח מקיף הם כיסויים חיוניים לבעלי רכבי אספנות על מנת לשמר את הרכב ולקבל פיצוי כספי במקרה של נזק.

איך נקבעת עלות ביטוח לרכב אספנות?

קביעת עלות ביטוח רכב אספנות נחלקת ל-2: בחינת סוג הרכב והגדרת הפוליסה.

חברת הביטוח תבקש פרטים על סוג הרכב, הדגם המודל, שנת הייצור והאם הוא שימש למטרה מסחרית או כרכב פרטי.

בנוסף, עלות הביטוח תשקף גם את היקף הפוליסה והאם היא כוללת הרחבות נוסף על ברירת המחדל הבסיסית.

האם מומלץ להשקיע במערכות מיגון לרכב אספנות?

רכבי אספנות מוערכים בשווי גבוה ומושכים את העין הודות למראה הנדיר ולעיצוב הבלתי שגרתי שלהם. הודות לכך, רכבי אספנות נמצאים בסיכון גבוה לגניבות, מעשי השחתה ופריצות.

מערכת מיגון איכותית הכוללת אזעקה, מערכת איתור וקודנית יסייעו בשמירה על הרכב ויתכן שאף יוזילו את מחיר הפוליסה כיוון שהם מפחיתים את רמת הסיכון לנזק.

הנחה לחברים במועדון רכבי אספנות

כפי שציינו, בעולם קיימים מועדונים שונים לבעלי רכבי אספנות . גם בישראל פועלים מועדונים מסוג זה כאשר המועדון הגדול והבולט ביותר הוא מועדון ה-5 ובו חברים למעלה מ-800 בעלי רכבי אספנות. אגב, יש חברות ביטוח המעניקות הנחה ללקוחות החברים במועדוני רכבי אספנות.

איך לבחור ביטוח לרכב אספנות?

חשוב לבחון היטב את כל סעיפי הפוליסה ולבדוק באילו מקרים חברת הביטוח תפצה אתכם. נוסף על כך, מומלץ לבחור בפוליסת ביטוח רכב אספנותֱ בהתאמה אישית שתספק לכם הגנה מלאה בהתאם לאופי הרכב שלכם. בררו היטב אילו סעיפים כלולים בפוליסה והאם קיימת אפשרות להרחבות נוספות על הסעיפים הקיימים. בנוסף, מומלץ לבדוק שחברת הביטוח מספקת מערכת דיגיטלית נוחה לרכישת הפוליסה, לעדכון ולהגשת תביעה במקרה הצורך.

כל מה שרציתם לדעת על ביטוח רכב אספנות
כל מה שרציתם לדעת על ביטוח רכב אספנות

 

ביטוח רכב אספנות עם מומחי הר הביטוח הבטוח 

חברת הר הביטוח הבטוח מתמחה בהתאמת ביטוחי רכב ללקוח בהתאמה אישית. בעלי רכב אספנות ומעוניינים לרכוש פוליסה מדויקת במחיר הטוב ביותר? זו בדיוק המומחיות של החברה! בהר הביטוח הבטוח תקבלו ייעוץ מקיף שיסייע לכם לאתר את ביטוח הרכב המשתלם עבורכם. חברת הר הביטוח הבטוח פועלת בשיתוף פעולה עם כל חברות הביטוח בישראל ומציעה שירות איכותי ומדויק ללקוח בהתאמה אישית לצרכים שלו כבעל רכב אספנות. צרו קשר עכשיו עם נציגי החברה לקבלת ייעוץ לקניית ביטוח רכב אספנות.

תוכן עניינים
עוד באותו נושא
ביטוח מבנה

הדירה שלנו היא מקור יציבות בחיינו, חשוב מאוד להיות מוגנים למקרה של נזק או פגיעה בדירה כתוצאה משריפה, שיטפון, רעידת אדמה או הצפה. ביטוח מבנה

קרא עוד »
ביטוח נזקי צנרת

אף אחד אינו מוכן ליום פקודה שבו הצנרת קוראת אותו לסדר ומספקת סימנים 'דקורטיביים' על הקירות, ריח של טחב או פיצוץ רציני שלא מותיר הרבה

קרא עוד »
ביטוח רכבי יוקרה

רכבי יוקרה הם רכבים שמחירם עולה על 300,000 ש"ח. בעוד מחיר של מכונית סטנדרטית נע בין 120 אלף ש"ח ל-150 אלף ש"ח, רכב יוקרה מהניילונים

קרא עוד »
ביטוח חיות מחמד 

חשבתם פעם מה תעשו במקרה של פציעת הכלב או החתול שלכם? תאונה, אלרגיה או כל מצב רפואי מורכב אחר עלולים לתקוף את חיית המחמד שלכם

קרא עוד »