כל מה שרציתם לדעת על ביטוח סיעודי

ביטוח סיעודי נועד להבטיח הגנה מפני התמוטטות כלכלית בעקבות מצבים סיעודיים. ביטוח סיעודי נחשב לביטוח קריטי וכל מי שדואג לבטח את עצמו בביטוחים חיוניים לא מוותר על הביטוח הזה. אף אחד לא רוצה להגיע למצב סיעודי… אך אף אחד לא יודע מה יהיה איתו בעתיד ולכן, מי שמעוניין להבטיח לעצמו חיים רגועים כלכלית, דואג לרכוש ביטוח סיעודי.

טיפול סיעודי כרוך בעלויות רבות… ביטוח סיעודי מכסה את מרבית העלויות. כאן ריכזנו עבורכם מידע על כל מה שרציתם לדעת על ביטוח סיעודי. מחפשים מידע נוסף? מוזמנים ליצור קשר עם מומחי צוות הר הביטוח הבטוח שישמחו להנגיש לכם מידע נוסף.

 

מי נחשב לסיעודי?

על פי חוק ישנן הגדרות לאדם סיעודי. אדם סיעודי הוא אדם שלא יכול לבצע פעולות יומיומיות בכוחות עצמו. הוא חסר יכולת ללכת, לאכול, לשתות, להתיישב ולעמוד, לרחוץ את עצמו ולהתפנות. אדם סיעודי זקוק לסיוע בפעולות בסיסיות במהלך היום השוטף. ישנם אחוזי נכות שאדם כזה מקבל בהתאם לרמת היכולות שהוא כן מסוגל לבצע. אף אחד לא רוצה להיות סיעודי.

אך אם תבקרו בבתי חולים, מוסדות שיקום וכדומה, תגלו כי יש לא מעט אנשים סיעודיים במגוון גילאים, ילדים צעירים, נוער וגם מבוגרים. לאף אחד אין ביטוח ומי שמעוניין לבטח את עצמו רוכש ביטוח שיאפשר לו לקבל טיפול נאות במצב כזה. מצמרר לחשוב כי על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, אחד מכל שלושה אנשים מעל גיל 65 הופך לסיעודי בהמשך חייו.

כל מה שרציתם לדעת על ביטוח סיעודי

איך מממנים טיפול באדם סיעודי?

עלויות טיפול באדם סיעודי הן יקרות. אזרחי ישראל זכאים לקבלת סיוע במימון עלויות טיפולים סיעודיים מטעם המוסד לביטוח לאומי. המוסד לביטוח לאומי מממן את עלויות הטיפול רק לאחר שהוא מוודא  שהמטופל או קרובי משפחתו לא יכולים לשלם בכוחות עצמם את עלויות הטיפול.

נקודה נוספת אותה חשוב לציין: המוסד לביטוח לאומי מכסה את עלויות הטיפול הסיעודי אך ורק אם הוא ניתן במסגרת מוסד שיקומי המוכר על ידי משרד הבריאות.

 

מסקנה: אין מספיק מימון

כאשר אדם מגיע למצב סיעודי, אין אפשרות לא לתת לו את הטיפול שהוא צריך… הוא צריך עזרה בביצוע פעולות יומיומיות. במקרים רבים בני המשפחה הקרובים הם אלו שמשלמים מחיר כבד על כך ומפחיתים את גובה ההשתכרות שלהם.

המוסד לביטוח לאומי בוחן את המצב הקיים ומאשר מימון רק בהתאם ליכולת הכלכלית של משפחת המטופל ורק אם ה"תיק" עונה להגדרותיו. בסופו של דבר המימון המתקבל מטעם המוסד לביטוח לאומי לא מספיק. מי שמעוניין להגן על עצמו מפני חוסר יכולת במימון עלויות טיפול סיעודי, דואג לבטח את עצמו ולרכוש ביטוח סיעודי מראש.

 

מה זה ביטוח סיעודי?

ביטוח סיעודי הוא ביטוח הנרכש מחברות ביטוח פרטיות באמצעות קופת החולים בה אתם חברים. המבוטח משלם פרמיה חודשית בתמורה לביטוח. אם הוא יקלע למצב סיעודי, חוברת הביטוח תשלם לו קצבה חודשית – בהתאם לתקנון החברה המבטחת. חשוב לציין כי את הביטוח הסיעודי ניתן לרכוש היום אך ורק דרך קופות החולים המשווקות את הביטוח הסיעודי שחברות הביטוח הפרטיות מציעות.

כל קופת חולים עובדת עם חברת ביטוח אחרת. בעבר היו חברות ביטוח רבות שהציעו ביטוח סיעודי. כיום, אין הרבה חברות ביטוח השולטות בתחום. חברות הביטוח לא רשאיות להציע את הביטוח הסיעודי כביטוח בפני עצמו ומי שמעוניין לרכוש ביטוח כזה רוכש אותו דרך קופת החולים. למרות זאת, עדיין יש שני סוגי ביטוח סיעודי: ביטוח סיעודי במסגרת קופת החולים וביטוח סיעודי פרטי.

 

מי משווק ביטוח סיעודי?

בעבר היו יכולים לרכוש ביטוח סיעודי דרך חברת הביטוח, היום רק קופות החולים משווקות את הביטוח הזה. למרות זאת, עדיין יש הרבה אנשים שיש להם את הביטוח הסיעודי שרכשו עוד מחברת הביטוח עצמה. חשוב לציין כי ישנם הבדלים בין ביטוח סיעודי הניתן במסגרת קופת החולים לביטוח סיעודי פרטי:

ביטוח סיעודי פרטי ביטוח סיעודי במסגרת קופת החולים
תקופת הביטוח הביטוח הוא לכל החיים תקופת הביטוח מוגבלת
גובה התשלום על הביטוח נקבע מראש ולא משתנה גובה התשלום משתנה עם השנים
גובה הפיצוי נתון למשא ומתן במעמד הרכישה נגזר בהתאם לעלות הביטוח

מה עושים עם כפל בביטוח סיעודי

מה עושים עם כפל בביטוח סיעודי?

יש לא מעט מצבים בהם אנשים מגלים כי יש להם שני ביטוחים סיעודיים עליהם הם משלמים מידי חודש סכום קטן המצטבר לסכום לא מבוטל מידי שנה. חשוב לציין כי כפל ביטוחי הוא מצב בו המבוטח מפסיד כסף. הוא משלם על פרמיה חודשית כפולה, אך בבוא היום, כאשר הוא מגיע לתבוע את הביטוח, חברת הביטוח מגלה שיש עוד חברה המבטחת אותו וכך שניהן נושאות בנטל התשלומים.

הוא לא מקבל פיצוי כפול משני חברות הביטוח וכל חברת ביטוח משלמת חלק יחסי. וחבל. ניתן להימנע ממקרים כאלו בעזרת היערכות מוקדמת.

 

איך מאתרים כפל ביטוחי?

כפל ביטוחי בביטוח סיעודי ניתן לאתר באמצעות אתר הר הביטוח הממשלתי. אתר הר הביטוח הוא אתר ממשלתי המשמש כמעין מנוע חיפוש לאיתור ביטוחים אבודים. השימוש באתר הוא חינמי וללא הגבלה. כל שעליכם לעשות הוא להיכנס לאתר, להזין פרטים מאמתים כמו בכל כניסה למערכת ממשלתית ולקבל את השירות המבוקש.

כדי לאתר ביטוחים עליכם להקיש על "חיפוש ביטוחים על שמי" וכך, כעבור מספר שניות תקבלו את דו"ח הר הביטוח המרכז את כל הביטוחים המופיעים במערכת על שימכם. גם ביטוח סיעודי יופיע שם. בדקו מה ביטוח הבריאות שלכם כולל והאם יעש לכם ביטוח סיעודי בנפרד / במסגרת קופת החולים.

הדרך היעילה ביותר למציאת כפל ביטוחי

אתר הר הביטוח הוא נוח לקבלת המידע הביטוחי. הבעיה היא שלא תמיד הוא מדויק ולא כל אחד שיקבל את דו"ח הר הביטוח לידיו, ידע איך להתנהל מולו. גם לאחר איתור שני ביטוחים זהים, צריך לערוך השוואת ביטוחים ולדעת לזהות איזה ביטוח משתלם לבטל ואיזה ביטוח כדאי להשאיר… לא כל אחד מבין בתחום ולכן ההמלצה היא לפנות לסוכן ביטוח העוסק באיתור ביטוחים.

סוכני הביטוח של צוות הר הביטוח הבטוח לדוגמא, מסייעים לעשרות הפונים אליהם באיתור ביטוחים ובייעול התיק הביטוחי. הרי גם לאחר שמוצאים שיש כפל ביטוחי, עומדים בפני השאלה: איזה ביטוח לבטל ואיזה להשאיר? סוכן ביטוח יבדוק את העניין עבורכם בקלות, הוא יודע על מה חשוב לשים דגש, וכך הוא גם ידע לכוון אתכם בצעדים הניתנים לביצוע בכדי לייעל את התיק הביטוחי.

 

מתי כדאי לבדוק את התיק הביטוחי?

סוכני ביטוח ממליצים לבצע בדיקת ביטוחים שגרתית אחת לשנתיים וחצי. עולם הביטוחים משתנה ללא הרף, המחירים משתנים, החוקים והתנאים. חכם עיניו בראשו ומי שאכפת לו מתיק הביטוחים שלו מייעל את תיק הביטוחים שלו.

אפשר למצוא פעמים רבות ביטוחים במחיר זהה למחיר הביטוח הקיים, אך בעל תנאים מקיפים יותר. לפעמים התנאים דווקא הם אלו שהופכים את הביטוח למשתלם יותר. צריך לדעת מה לבדוק ולכן ההמלצה היא לפנות לסוכן ביטוח מומחה בתחום.

תוכן עניינים
עוד באותו נושא