הסכמה לאי דיווח להר הביטוח – למה זה קורה?

מערכת הר הביטוח היא מערכת ממשלתית המשמשת כמנוע חיפוש לאיתור ביטוחים. מדובר במערכת שמצליחה להקל על מי שמעוניין לדעת על מה הוא מבוטח. כל חברות הביטוח נדרשות להעביר דיווחים שוטפים למערכת בכדי שהמבוטחים יוכלו למצוא את הביטוחים שלהם בקלות. הבעיה היא שיש חברות ביטוח המחתימות את המבוטחים במעמד הרכישה על הסכמה לאי דיווח להר הביטוח – למה זה קורה ומה מומלץ לעשות? החלטנו לסקור את הנושא לאחר שהצטברו פניות רבות בנושא. על כל שאלה נוספת, אתם מוזמנים לכתוב לנו, לצידכם, צוות הר הביטוח הבטוח.

 

מהי מערכת הר הביטוח?

הר הביטוח הוא אתר אינטרנט דיגיטלי המשמש כמנוע חיפוש לאיתור ביטוחים. מי שיש לו ביטוחים והוא לא יודע על אילו ביטוחים הוא משלם, יכול להיכנס לאתר הר הביטוח הממשלתי, להזין את הנתונים האישיים שלו כמו בכל הזדהות במערכת הלאומית, ולהנות מדו"ח הר הביטוח המרכז את כל הנתונים של הביטוחים המופיעים במערכת הר הביטוח.

 

למה צריך את מערכת הר הביטוח?

את מערכת הר הביטוח הקים משרד האוצר לאחר הצטברות פניות רבות של מבוטחים שטענו שלא קיימת הנגשה של המידע הביטוחי לתושבי ישראל. מבוטחים הגיעו למצב שהם לא ידעו על מה הם משלמים, מה כוללת פרמיית הביטוח שלהם ועל פי הנתונים, מעל חמישים אחוז מציבור המבוטחים אפילו לא ידע שיש ברשותו ביטוחים כפולים שלא הולכים להניב לו תועלת. בכדי להימנע ממצב זה, הוקמה מערכת הר הביטוח, המודעות לתחום גברה ולאחרונה חשים בירידה קלה באחוזי הביטוחים הכפולים.

אך עדיין, אם תשאלו את החברים שלכם על הביטוחים שלהם, כמה מהם ידעו לענות לכם במדויק מה התיק הביטוחי שלהם כולל? סביר להניח שחלק נכבד לא ידע מה כולל התיק הביטוחי. וככה מרבית המבוטחים. ומה עושים ברגע שרוצים לקבל מידע על הביטוחים הקיימים? נכנסים למערכת הר הביטוח (במקום לפנות לחברות הביטוח בניסיון לאתר את הביטוח האישי, כבעבר) ונהנים מתוצאה מיידית!

 

איך מתעדכנת מערכת הר הביטוח?

אתר הר הביטוח הוא אתר ממשלתי שהוקם על ידי רשות שוק ההון הביטוח והחיסכון בראשות משרד האוצר. מאז שהוא הוקם, חלה חובה חוקית על כל חברת ביטוח להעביר מידע למערכת אחת לחודש. המידע יכלול מידע על פוליסות ביטוח פעילות בלבד. וכך, המערכת מתעדכנת אחת לחודש באופן שוטף.

 

התחכום של חברות הביטוח

המצב בו כל מבוטח יכול בקלות למצוא את כל הביטוחים שלו ולדעת על מה הוא מבוטח, כמה הוא משלם והאם הוא יכול למצוא בשוק ביטוח זול יותר המציע את אותם התנאים, הוא לא ממש "אזור הנוחות" של חברות הביטוח… ברגע שהמבוטח יכול בכל רגע נתון לקבל את המידע הביטוחי, הוא גם יכול לערוך השוואת ביטוחים ולהודיע שהוא מבטל את הפוליסה לטובת פוליסה חדשה ומתלמת יותר…. בכדי להתחכם על המצב, חברות ביטוח רבות מחתימות את המבוטחים במעמד רכישת הביטוח על טופס הסכמה לאי דיווח להר הביטוח.

המבוטח חותם, לא בטוח שהוא בכלל יודע על משמעות החתימה שלו, וזהו. עכשיו חברת הביטוח לא צריכה, מבחינה חוקית, לדווח למערכת הר הביטוח על הביטוחים שהוא רכש. ולחברת הביטוח הייתה אורה ושמחה… מירב הסיכויים שהמבוטח ישכח שיש לו ביטוח בחברה, הוא ירכוש עוד אחת אחרת והסיכויים שהוא יבטל את הביטוח שרכש, נמוכים משמעותית.

 

הסכמה לאי דיווח להר הביטוח – למה זה קורה ואיך נמנעים ממנה?

חברות ביטוח רבות מעוניינות להקל על עצמן ולהבטיח לעצמן שהלקוח יישאר שלהן ומכאן צץ מסמך המחתים על הסכמה לאי דיווח להר הביטוח. בסופו של דבר, כל מבוטח שמגיע לרכוש פוליסה והוא רואה שמבקשים ממנו לחתום על טופס כזה, יכול לסרב. אם אין לכם סיבה משמעותית בשלה אתם מעוניינים להסיר את הנתונים שלכם ממאגר המידע, אל תחתמו על סעיף כזה. הסכמה לאי דיווח תמנע ממכם את האפשרות לקבל מידע על הביטוח שלכם דרך מערכת הר הביטוח. וחבל.

בקשה להסרת מידע – יש דבר כזה

במקרים מסויימים מבוטחים עשויים לבחור מרצונם להסיר את מידע הפוליסות שלהם ממערכת הר הביטוח. בכדי לעשות זאת יהיה עליהם לפנות לכל חברות הביטוח מהן רכשו ביטוחים ולבקש זאת. פרטי ביטוחים שכבר הוצגו במערכת הר הביטוח לא ימחקו אוטומטית, אלא יקח כחודש וחצי עד להשלמת התהליך. אם הדיווחים עוד לא הועברו למערכת, הם גם לא יועברו בהתאם לבקשת המבוטח. חשוב לציין שאין כל המלצה להגיש בקשה להסרת מידע. ההפך הוא הנכון. חשוב להקפיד להיות עירניים ולא לחתום על הסכמה לאי דיווח להר הביטוח. בסופו של דבר, הסכמה כזו היא לטובת חברת הביטוח ולא לטובת המבוטח עצמו.

 

מה עושים כדי לא לשכוח אף ביטוח?

כל מי שמעוניין לייעל את התיק הביטוחי שלו, נדרש לערוך בדיקת ביטוחים לאיתור הביטוחים, לאחר איתור הביטוחים, צריך לבדוק שהנתונים המוצגים הם אכן תואמים לנתונים שבשטח. אם המבוטח יודע שאמור להיות לו ביטוח בריאות לצורך העניין, והא לא רואה פירוט על ביטוח כזה בדו"ח הר הביטוח, יהיה נכון לחברות הביטוח השונות לאיתור הביטוחים. במקרים כאלו לא מסתפקים בבדיקת הר הביטוח, אלא מבצעים בדיקת ביטוחים מקיפה לאיתור הביטוחים ולייעולם ככל הניתן.

 

על אילו ביטוחים ניתן לקבל מידע בהר הביטוח?

הר הביטוח מציג מידע על ביטוחים אמביוולנטריים. על ביטוח פנסיוני לדוגמא, לא יופיע מידע בדו"ח הר הביטוח.

  • ביטוח חיים – עם ובלי מרכיב חיסכון
  • ביטוח בריאות – על כל סעיפיו
  • ביטוח רכב – חובה, מקיף וצד ג'
  • ביטוח רכוש – מבנה ותכולה, עסק, סחורה וציוד.

ביטוח חיים במסגרת ביטוח מנהלים, לא יופיע בדו"ח הר הביטוח. לאיתור ביטוחים פנסיוניים יהיה נכון להיכנס לאתר הר הכסף או המסלקה הפנסיונית. אבל למה לכם לעבוד קשה? תנו לאיש מקצוע לטפל עבורכם בתיק הביטוחי שלכם. הוא יאתר את הנתונים וימפה את הצרכים להתאמת התיק הביטוחי לנתונים הנדרשים ככל הניתן.

 

פערי מידע בהר הביטוח – למה זה קורה?

לפעמים מבוטח מגיע נכון להוציא את דו"ח הר הביטוח שיתן לו תמונת מצב עדכנית של הביטוחים שלו, אך הוא מגלה שזה לא ממש כך. זה יכול להיות בגלל מגוון סיבות. ואחת מהן היא חתימה על הסכמה לאי דיווח להר הביטוח.

  • כאשר הפוליסה רשומה על שם מישהו אחר או על מספר דרכון למרות שהמבוטח הקיש מספר זהות, הנתונים לא יופיעו.
  • פוליסות ביטוח חדשות שעדיין לא התעדכנו במערכת, לא יופיעו מיד ויקח כחודש עד לעדכון המערכת.
  • ביטוחים לא תקפים גם לא יופיעו
  • טעויות הקלדה ושגיאות טכניות עלולות לצוץ גם כאן.
  • חתימה על הסכמה לאי דיווח למערכת הר הביטוח

כמו שציינו קודם לכן, כדי להתגבר על פערי המידע הללו, ההמלצה היא לפנות לסוכן ביטוח לעריכת בדיקת ביטוחים מקיפה להמצאת כל הנתונים ולהצלחת ייעול התיק הביטוחי.

הסכמה לאי דיווח להר הביטוח - למה זה קורה
הסכמה לאי דיווח להר הביטוח – למה זה קורה

 

הר הביטוח הבטוח, תמיד כאן בשבילכם

בדיקת ביטוחים באמצעות אתר הר הביטוח היא בדיקה שכל אחד יכול לבצע באופן עצמאי. אבל למה שלא תפרגנו לעצמכם בדיקת ביטוחים מקיפה שגם תניב לכם חיסכון משמעותי יותר? פנו לצוות הר הביטוח הבטוח שמנגיש שירות איתור ביטוחים לייעול התיק הביטוחי.

תוכן עניינים
עוד באותו נושא
ביטוח חסר (תת ביטוח)

ביטוח חסר הוא מצב ביטוחי בו סכום הביטוח שנרשם בחוזה הפוליסה נמוך מהערך האמיתי של הרכוש המבוטח. במקרה בו נגרם נזק לרכוש יקבל המבוטח פיצוי

קרא עוד »