ביטוח מבנה

הדירה שלנו היא מקור יציבות בחיינו, חשוב מאוד להיות מוגנים למקרה של נזק או פגיעה בדירה כתוצאה משריפה, שיטפון, רעידת אדמה או הצפה. ביטוח מבנה נועד לכסות הוצאות משמעותיות הכרוכות בנזקים לדירה. פוליסת ביטוח מבנה מאפשרת לכם לישון בשקט בידיעה שגם אם הדירה שלכם תינזק מכל סיבה שהיא, העתיד הכלכלי שלכם אינו בסכנה וחברת הביטוח היא זו שתדאג לממן את התיקונים. אז איך בוחרים ביטוח מבנה ולמה חשוב לאתר ביטוח דירה? טוב ששאלתם! תשובות כאן בהמשך.

למי מיועד ביטוח מבנה?

ביטוח מבנה נועד לבעלי דירות בבניין משותף שהם רוב האזרחים בישראל, לבעלי בתים פרטיים ולרוכשי דיור הנוטלים משכנתא הנדרשים לצורך ההלוואה לרכוש ביטוח מבנה.

הרבדים השונים של ביטוח מבנה 

ביטוח מבנה מורכב משני רבדים: רובד הכולל הגנה בסיסית שמהווה תנאי מינימום בהתאם לתקן האחיד מכוח החוק לביטוח מבנה לדירה ורובד נוסף של מעטפת כיסוי רחבה יותר אותו הניתן להתאים באופן אישי לצרכי המבוטח.

כך לדוגמה: פוליסת ביטוח מבנה בסיסית תכלול נזקי אש, פיצוץ, עשן ונזקי מזג אוויר לצד נזקי פריצה ונזקים הקשורים בהתנגשות כלי רכב בדירה.

הכיסוי המורחב לעומת זאת יכלול כיסויים נוספים כדוגמת: נזקים כתוצאה מרעידת אדמה, אחריות צד ג', כיסוי נזקי צנרת, חבות מעבידים, סיכוני טרור, סכום נוסף בביטוח דירות בבית משותף ועוד.

מה נכלל בהגדרת "מבנה" בביטוח מבנה?

כאשר אנחנו מבטחים מבנה חשוב שנבין אילו חלקים במבנה מבוטחים בפוליסה: חלקי המבנה מבחינה ביטוחית כוללים את קירות המבנה, התקרה והרצפה וכן תוספות הצמודות למבנה כגון שבילי גישה, מרפסות, מדרגות ושערים. בנוסף, גם מערכות מיזוג, חימום מים, דוודים, מערכות חשמל ועוד נחשבים לחלק מהמבנה ומבוטחים במסגרת ביטוח זה.

אם אירע נזק כגון שריפה, גניבה, מזג אוויר סוער או הצפה כתוצאה מפיצוץ של צינור מים במידה ובעל הדירה היה מבוטח בביטוח מבנה באחריות חברת הביטוח לשלם את הוצאות התיקון של חלקי המבנה השונים.

איך מחושב מחיר ביטוח מבנה?

בחישוב עלות ביטוח מבנה תיקח חברת הביטוח בחשבון מספר פרמטרים, ביניהם:

  • עלות בניית הנכס (ללא עלות הקרקע)

  • סוג הנכס (בית פרטי או דירה בבניין משותף)

  • שטח הנכס

בנוסף, מחיר הפוליסה ייגזר גם מבחירת המבוטח באנשי מקצוע מתוך רשימת ההסדר או בחירה בשירות של איש מקצוע חיצוני.

בזמן אמת, לאחר שאירע נזק למבנה, שולחת חברת הביטוח שמאי מטעמה כדי שיאמוד את גודל הנזק ואת מחיר התיקון הצפוי. שמאי חברת הביטוח גם יקבע האם התיקון יכלול החלפת חלקי המבנה שניזוקו, תיקון החלקים או מתן פיצוי כספי כדי לכסות את עלויות התיקון.

מהו ביטוח מבנה משותף?

בביטוח של בית פרטי, במידה והמבנה ניזוק, חברת הביטוח אחראית על תיקון/מימון הוצאות התיקון ללא תלות בדיירים נוספים החולקים יחד את אותו מבנה. אולם, בבניין משותף, כאשר קורה נזק למבנה, חברת הביטוח אחראית לספק למבוטח כיסוי על חלקים משותפים במבנה כגון לובי, שבילי גישה ומדרגות. אולם, אם קרה וכל הבניין נחשף לפגיעה משמעותית כשרק חלק מהדיירים מבוטחים, ביטוח מבנה בלבד לא יספיק כדי לשקם בניין שלם חברת הביטוח לא אמורה לשאת באחריות של כלל הדיירים ולכן במקרה זה הדייר המבוטח לא יוכל לקבל סיוע בשיקום ביתו.

מצב זה עשוי להתרחש במקרה של רעידת אדמה, פיצוץ של מיכלי הגז או שריפה העשויים לכלות כליל את הבניין המשותף ולהותיר את הדיירים ללא קורת גג. במידה ולא כל דיירי הבניין מבוטחים, לא ניתן יהיה להקים את המבנה מחדש שכן עלויות הבניה המחודשת גבוהות מאוד וסביר להניח שהדיירים שאינם מבוטחים יתקשו לעמוד בדרישה הפיננסית. באופן זה גם הדייר המבוטח שיש לו אפשרות למימון הפרויקט ימצא את עצמו ללא יכולת לבנות את דירתו ולשקם את ההריסות כיוון שהוא חלק במבנה המשותף לכלל הדיירים.

סכום ביטוח נוסף למבוטח בביטוח בניין משותף

ביטוח מבנה מספק פיצוי בשווי הנכס ללא ערך הקרקע מה שמגביל את סכום הפיצוי ולא מאפשר רכישה של דירה אחרת במיקום אחר. למקרה קצה מסוג זה ניתן לרכוש הרחבה המספקת ביטוח דירה במבנה משותף. כיסוי זה כולל פיצוי במקרה ולמבנה המשותף אירע נזק שערכו נמדד ביותר מ-70% מערך הדירה. הכיסוי יכלול את ההפרש בין מחיר הקמת דירה על הקרקע הקיימת לבין מחיר רכישת דירה באותו שווי שוק של הדירה שנהרסה. נציין כי כיסוי זה אינו פוגע בזכויות היחסיות של המבוטח בקרקע המבנה שניזוק.

נציין כי כיסוי סכום ביטוח נוסף יופעל רק לאחר שתיבדקנה כל האפשרויות ויוכח למעלה מכל ספק כי אין כל אפשרות להקים את הבניין מחדש בנסיבות הקיימות.

למה חשוב לאתר ביטוח מבנה?

איתור ביטוח מבנה הוא משימה שחשוב לבצע אחת לשנתיים, כך לפי הנחיותיהם של סוכני ביטוח מקצועיים. במידה ורכשתם ביטוח דירה על בית פרטי, דירה בבניין משותף או כדי לקחת משכנתא, חשוב שתבדקו כמה ועל מה אתם משלמים, מכיוון ששוק הביטוחים דינמי ותחרותי מאוד ייתכן ותגלו כי ניתן לייעל את הפוליסה שלכם ולהוזיל אותה בסכום משמעותי. בנוסף, מצוי מאוד למצוא בפוליסה שנרכשה כיסויים שאינם רלוונטיים, שינויים שבוצעו במבנה ולא עודכנו או ביטוח חסר שעלול לסבך אתכם במקרה של אירוע ביטוחי.

איתור ביטוח מבנה חשוב מאוד כדי לספק לכם תמונה עדכנית על מצב הביטוח שלכם, לבדוק שאתם לא משלמים לחינם ולברר שהפוליסה אכן משיגה הגנה מושלמת בהתאם לצרכים שלכם.

אז איך מאתרים ביטוח מבנה?

צורת הבדיקה הקלה והנוחה ביותר היא דרך אתר הר הביטוח, אתר זה הינו שירות ממשלתי המציע מערכת לאיתור וקבלת מידע בנוגע לכל הביטוחים שלכם. תוכלו להיכנס למערכת בקלות, להזין את מספר הת"ז שלכם וסיסמה ולצפות בטבלה מפורטת המרכזת את כל הביטוחים שלכם. תוכלו לאתר את הביטוח הספציפי תחת הלשונית: 'כללי' או בלחיצה על כפתור: 'כל הביטוחים'.

הדוח שיוצג בפניכם יספק לכם מידע על סוג הפוליסה, מספר הפוליסה, החברה המבטחת, עלות שנתית ועוד. בלחיצה על הביטוח הרצוי תועברו לקבלת תמונת מצב על תוכן הפוליסה וסוגי הכיסויים המוצעים במסגרתה.

באמצעות שירות של סוכן ביטוח תוכלו לבצע איתור ביטוח מבנה בצורה קלה ונוחה ביותר. סוכן ביטוח יאתר את כל הביטוחים שלכם כולל ביטוחים שלא הוצגו באתר הר הביטוח כחלק ממדיניות של פרטיות וכן ימליץ על ייעול התיק הביטוחי במידה והביטוח הקיים מכסה ביתר/לא מכסה ביחס לצרכים שלכם. אנו ממליצים על פניה לסוכן ביטוח מקצועי ונטול נגיעות אישיות שיסדר את התיק הביטוחי, ימנע כפל תשלומים ויפעל להעניק לכם כיסוי מירבי במינימום מחיר.

ביטוח מבנה
ביטוח מבנה

הר הביטוח הבטוח החברה שלכם לאיתור ביטוח מבנה

בחברת הר הביטוח הבטוח תוכלו ליהנות משמירת איתור ביטוח מבנה ברמה המקצועית ביותר באמצעותו תמנעו כפל ביטוחי ותהנו מכיסוי מלא במחיר הנמוך ביותר בשוק. החברה עובדת בשיתוף פעולה עם כל חברות הביטוח הקיימות בישראל ומספקת ללקוחותיה מעטפת הגנה מירבית כשהיא שואפת להוזיל ככל האפשר את הפרמיות השנתיות.

לקבלת ייעוץ לאיתור ביטוח חייגו עכשיו: 051-550-2037.

תוכן עניינים
עוד באותו נושא
ביטוח נזקי צנרת

אף אחד אינו מוכן ליום פקודה שבו הצנרת קוראת אותו לסדר ומספקת סימנים 'דקורטיביים' על הקירות, ריח של טחב או פיצוץ רציני שלא מותיר הרבה

קרא עוד »
ביטוח רכבי יוקרה

רכבי יוקרה הם רכבים שמחירם עולה על 300,000 ש"ח. בעוד מחיר של מכונית סטנדרטית נע בין 120 אלף ש"ח ל-150 אלף ש"ח, רכב יוקרה מהניילונים

קרא עוד »
ביטוח חיות מחמד 

חשבתם פעם מה תעשו במקרה של פציעת הכלב או החתול שלכם? תאונה, אלרגיה או כל מצב רפואי מורכב אחר עלולים לתקוף את חיית המחמד שלכם

קרא עוד »
איך לבחור ביטוח בריאות?

ביטוח בריאות הוא אחד ממוצרי הביטוח החשובים ביותר המאפשרים למבוטחים לחסוך כסף רב בזמן אמת ולבחור בפתרונות רפואיים מעולים מבלי להתפשר בגלל אתגר כלכלי. ביטוחי

קרא עוד »