ביטוח לדירה שכורה – מי אחראי על התשלום?

לקראת חתימת חוזה שכירות לדירה, חשוב להבין מה מבין דרישות המשכיר לגיטימיות ואילו סעיפים בחוזה אינם עולים בקנה אחד עם החוק. כאן במאמר נעסוק בשאלה האם האחריות לרכישת ביטוח מבנה לדירה שכורה היא על המשכיר או על השוכר. ביטוח לדירה שכורה מי אחראי על התשלום?

השוכר או המשכיר מי אחראי לשלם על ביטוח מבנה לדירה שכורה?

בבואכם לחתום על חוזה שכירות חשוב שתבדקו היטב גם את האותיות הקטנות כדי להימנע מתשלומים וחבויות מיותרות. בשנים האחרונות בעלי דירות רבים מכניסים סעיף הקובע כי האחריות לשלום על ביטוח מבנה לדירה חל על שוכרי הדירה. כלומר, על השוכר לרכוש ביטוח המעניק כיסוי במקרים של שבו התרחשו נזקים במבנה הדירה כולל מרפסות וחלקים המחוברים למבנה הדירה כגון: צנרת, מערכות מיזוג וכדומה.

האם המשכירים נוהגים כהוגן כשהם מטילים את האחריות על השוכרים. ובכן, מתברר שלא. לפי תיקון לחוק שכירות הוגנת משנת 2017, מפורטים התשלומים בהם לא יישא שוכר דירה והם יהיו באחריות המשכיר בלבד. נחשו מה? ביטוח מבנה כלול בתוך רשימת התשלומים בהם מחויב המשכיר. שורה תחתונה, אין שום אשפרות חוקית להחיל את אחריות התשלום לביטוח מבנה על השוכר.

 עם זאת מה שמקובל לעשות במקרים אלו הוא לבצע משא ומתן מול בעל הדירה ולהגיע אתו לפשרה: ביטוח מבנה באחריות המשכיר וביטוח תכולה באחריות השוכר. יש גם היגיון מאחורי חלוקה זו: אין סיבה שהשוכרים ישלמו על נזקי מבנה שאינן בשליטתם כמו רעידת אדמה או מפגעי מזג אוויר ומנגד, הגיוני שהשוכרים יבטחו את תכולת הבית שרובו שייך להם ברוב המקרים.

מה כולל ביטוח תכולת דירה?

ביטוח תכולה לדירת מגורים מעניק כיסוי על החפצים בדירה לפי הגדרת השוכרים. כך לדוגמה רהיטים, תכשיטים וכלי בית. רוב התכולה בדירה בדרך כלל היא בבעלות השוכרים ולעיתים רבות משתלם להם לבטח את חפציהם בביטוח זול יחסית ובכך להגן עליהם מפני נזקים שונים כגון: פיצוץ בצנרת, רעידת אדמה, שריפות ועוד.

למידע נוסף אודות ביטוח תכולה, לחצו כאן >>>

ביטוח תכולת דירה צד ג'

ביטוח זה נחשב לביטוח חשוב מאוד המאפשר לשוכרים ליהנות משקט נפשי. ביטוח צד ג' מגן עליהם מפני חובת תשלום פיצויים לצד ג' שנפגע באשמתם. איך סיטואציה כזו מתרחשת? מספיק ששוכר הדירה שכח תנור חימום דולק והתנור גרם לשריפה של דירת השכנים. אין זו אפשרות רחוקה כל כך והיא עלולה לאיים על עתידו הכלכלי של השוכר. מסיבה זו אף מי שאינו גר בדירה על שמו ורק שוכר אותה מבעלי הדירה חשוב שיקנה כיסוי ביטוחי צד ג' וכך יוכל למנוע אסון כלכלי. דוגמאות נוספות למקרים בהם ביטוח צד ג' יכול להוות כיסוי הכרחי בקרות אירוע ביטוחי? בבקשה: אורח הננשך מכלב בחצר, שליח המחליק בכניסה לבית ונפצע, עובר אורח שניזוק מחפץ שנפל מחלון הדירה. כל אלו עלולים לגרום לשוכרים להיתבע על תשלומי פיצויים גבוהים. ברכישת ביטוח תכולה ניתן למנוע את התרחיש המאיים.

זכות השיבוב ואחריות צולבת מה זה ואיך זה קשור לביטוח דירה שכורה?

נניח והגעתם להסכם ובו בעל הבית אחראי על תשלום ביטוח המבנה ואתם לקחתם על עצמכם ביטוח תכולה. כעת ככל הנראה תתבקשו מצד בעלי הדירה להיות רשומים בפוליסה שלהם ולרשום את הבעלים כחלק מהפוליסה שלכם. מה הסיבה לכך?

קיימים שני מושגי ביטוח חשובים שחשוב ללמוד:

על פי חוק, בעלי הדירה אחראים על נזקי גוף ורכוש שאירעו בה גם אם בפועל הם אינם גרים בה. כל עוד לא נרשמתם בפוליסת הביטוח שלהם, אתם כשוכרים נחשבים כמו כל אדם אחר לצד ג'. אחריות צולבת משאירה אתכם כצד ג' כדי שבמקרה שגרמתם נזק, יוכל בעל הדירה לתבוע את חברת הביטוח ולקבל פיצוי בגין הנזק וכך גם להפך כלפי המשכירם ביחס לפוליסת ביטוח תכולה.

זכות השיבוב לעומת זאת, אינה מגדירה אתכם ואת בעלי הדירה כצד ג' אלא כצד בפוליסה ובכך אם נוצר מצב בו נגרם נזק לדירה על ידכם חברת הביטוח לא תוכל לתבוע מכם את תשלום הפיצוי וכן להפך ביחס לבעלי הדירה.

ניתן דוגמה, אם בעלי הבית לא הקפידו על תחזוקת הצנרת ובגלל פיצוץ בצנרת והצפת הדירה ניזוק רכוש שלכם, במידה ושני הצדדים רשומים בפוליסה ומבוטחים כראוי, חברת הביטוח תעניק לכם את כספי השיפוי כנדרש אבל לא תוכל לדרוש מבעלי הדירה את הסכום כי הם רשומים כצד בפוליסה שלכם.

דוגמה נוספת: אם כתוצאה מהשלכת בדל סיגריה בחצר על ידכם כשוכרים אירע נזק לדירה, חברת הביטוח תיתבע על ידי הבעלים לתשלום השיפוי אבל לא תוכל לבוא אליכם בטענות כיוון שאתם רשומים כצד בפוליסת ביטוח המבנה של הבעלים. זו הסיבה שחשוב להקפיד על רישום של שני צדדי ההסכם בפוליסות השונות המבטחות את הדירה ותכולתה.

ביטוח מבנה לדירה שכורה האינטרס של בעל הנכס

עד עכשיו הסתכלנו על הנשוא במשקפיים של שוכרים. כרגע מעבור להביט על נושא ביטוח דירה שכורה בעיניים של בעלי הנכס: לכאורה, רכישת ביטוח מבנה היא אינטרס מובהק של הבעלים. ביטוח מבנה יכסה את הנכס במקרה נזק ובהתאם להרחבות נוספות לבקשת המבוטח. בנוסף, ברכישת ביטוח צד ג' מכוסה המשכיר למקרה בו נגרם נזק בגוף או ברכוש לצד ג'.

נוסף על סעיפים אלו חשוב להבין כי גם אם אחריות הנזק היא על השוכר לדוגמה, במידה והנזק נגרם באשמתו, במקרים רבים עלולה התביעה להימשך זמן רב ולהתעכב עקב קושי בתשלום על ידי שוכרים מעוטי אמצעים. ברכישת ביטוח מחברה יציבה, בעל הנכס מרוויח ביטחון ושקט נפשי ביחס לפיצוי כך שבהגשת תביעה בהתאם לתנאי הפוליסה הוא יקבל את הפיצוי המגיע לו במהירות וביעילות.

מה חשוב לוודא בביטוח מבנה לדירה?

משכירים דירה? חשוב שתדעו כי ביטוח נזקי צנרת אינו מופיע בפוליסה הבסיסית של חברות הביטוח ויש להכניס אותו כהרחבה. מדובר באחד הנזקים השכיחים ביותר בעיקר בדירות ישנות, כך שאם אתם מעוניינים להימנע מתשלומים גבוהים על שירותי אינסטלציה וניקיון בדירה חשוב שתרכשו הרחבה לפוליסה הבסיסית.

כמה עולה ביטוח לדירה שכורה?

עלות ביטוח מבנה וביטוח תכולה לדירה שכורה משתנים לפי ערך הדירה, רמת הכיסוי, הרחבות ושווי תכולת הדירה המבוטחת. לרוב הביטוח יחולק לשני הצדדים וכך יתאפשר לשוכרים ליהנות מהגנה על תכולת הדירה באמצעות תשלום של פרמיה נמוכה באופן חודשי ולמשכירים תהיה שלוות הנפש ביודעם כי המבנה מבוטח ואין להם חשש מירידה בשווי הדירה ואובדן הנכס.

ביטוח לדירה שכורה - מי אחראי על התשלום
ביטוח לדירה שכורה – מי אחראי על התשלום

 

ביטוח לדירה שכורה עם המומחים

כמשכירים או כשוכרים, עם חברת הר הביטוח הבטוח תוכלו לאתר את ביטוח התכולה נכון והאיכותי ביותר עבורכם שישקף את הצרכים שלכם ויספק לכם הגנה משולמת במחיר הטוב ביותר. חברת הר הביטוח תזהה את הצרכים שלכם, תעריך מהי הפוליסה הנכונה עבורכם ותבצע סקר שוק מעמיק ומקיף כדי לבנות לכם כיסוי ביטוחי מדויק במחיר הטוב ביותר. לקראת רכישת ביטוח דירה שכורה? צרו קשר עם נציג חברת הר הביטוח הבטוח לקבלת ייעוץ ביטוחי מקיף ואיכותי שיוכל לחסוך לכם הרבה כסף.

תוכן עניינים
עוד באותו נושא
ביטוח מבנה

הדירה שלנו היא מקור יציבות בחיינו, חשוב מאוד להיות מוגנים למקרה של נזק או פגיעה בדירה כתוצאה משריפה, שיטפון, רעידת אדמה או הצפה. ביטוח מבנה

קרא עוד »
ביטוח נזקי צנרת

אף אחד אינו מוכן ליום פקודה שבו הצנרת קוראת אותו לסדר ומספקת סימנים 'דקורטיביים' על הקירות, ריח של טחב או פיצוץ רציני שלא מותיר הרבה

קרא עוד »
ביטוח רכבי יוקרה

רכבי יוקרה הם רכבים שמחירם עולה על 300,000 ש"ח. בעוד מחיר של מכונית סטנדרטית נע בין 120 אלף ש"ח ל-150 אלף ש"ח, רכב יוקרה מהניילונים

קרא עוד »
ביטוח חיות מחמד 

חשבתם פעם מה תעשו במקרה של פציעת הכלב או החתול שלכם? תאונה, אלרגיה או כל מצב רפואי מורכב אחר עלולים לתקוף את חיית המחמד שלכם

קרא עוד »