איתור ביטוח ימי / אווירי

ביטוח ימי הוא ביטוח פחות מוכר לאזרח הפשוט. אך בתור יבואנים או בעלי מטענים המשונעים בסחר בין לאומי, אתם וודאי מכירים את החשיבות שבביטוח זה. צוות הר הביטוח הבטוח שמח להנגיש לפניכם מידע מקצועי בנושא. נקווה שהמידע יסייע לכם, על כל שאלה נוספת בנושא, אתם מוזמנים ליצור קשר עם המומחים לקבלת מענה מדויק למקרה שלכם. אז בואו נתחיל.

 

מה זה ביטוח ימי / אווירי?

ביטוח ימי מכונה גם ביטוח אווירי והוא מבטח מטענים המשונעים בין ארצות בהובלה ימית או אווירת. ביטוח זה מבטח גם אוניות ומטוסים כמו גם נזקים שנגרמו לצד שלישי. אף אחד לא רוצה למצוא את עצמו מפסיד הון רב שהושקע בסחורה שטבעה בים. כיום סחורה רבה משונעת בתובלה ימית וכדי להבטיח את שלומה ולמנוע נזקים חשוב לרכוש ביטוח ימי.

יש ביטוח ימי הנרכש להובלה ספציפית וחד פעמית ויש ביטוח הנרכש לכל המטענים הקיימים כפי שהוגדרו בפוליסה. כאשר מדובר בביטוח ספציפי הפוליסה מכונה פוליסה חד פעמית וכאשר היא קבועה ומספר המטענים בה מוגדר היא תכונה פוליסה פתוחה. כאשר מדובר בביטוח מטען תוקף הביטוח הוא מרגע יציאת המטען לדרך ועד שהוא מגיע ליעדו. לא יהיה כיסוי ביטוחי אם המטען ניזוק לאחר שהגיע למקום יעדו.

איתור ביטוח ימי אווירי

מה ביטוח זה מבטח?

ניתן לתמצת את ביטוח ימי / אווירי כביטוח המבטח שני דברים:

 • מטוסים, אוניות וכלי שיט או טיס.
 • מטענים המשונעים בתובלה ימית או אווירית בסחר בין לאומי.

 

אילו סוגי ביטוח ימי / אווירי קיימים?

ישנם שלושה סוגי ביטוח ימי. ביטוח A, ביטוח B וביטוח C. כל ביטוח כזה הוא בעל היקף ביטוחי שונה. כל ביטוח מעניק כיסוי ביטוחי שונה כשהביטוח האחרון הוא הביטוח הבסיסי ביותר וכל השאר כוללים רכיבים המגדילים את ההיקף הביטוחי.

 

ביטוח A

ביטוח זה הוא הביטוח המקיף ביותר הוא מכסה עלויות נזקי שנגרמו לכלי הטיס / השיט עצמו וכמובן גם לנזקים שארעו למטענים שהובלו על ידו. נזקים יכולים להתרחש מהתהפכות מטען, תאונה, טביעה, חדירת מים, פריצת שריפה, שוד ועוד. חשוב לציין כי ביטוח זה מכסה את כל הנזקים מלבד נזקים שנגרמו בשל בלאי טבעי והתרשלות.

 

ביטוח B

ביטוח זה מעניק את הכיסוי הבינוני מבין כל הביטוחים. הוא מעניק כיסוי ביטוחי אך ורק לנזקים שארעו כתוצאה מאש, רעידת אדמה, טביעה וחדירת מים, איבוד המטענים בזמני פריקה או הטענה והתפוצצות.

 

ביטוח C

ביטוח זה הוא המופחת מבין שלושת סוגי הביטוחים הקיימים בביטוח ימי. ביטוח זה מכסה אך ורק נזקים שנגרמו כתוצאה מהתפוצצות, אש או טביעה. חשוב לציין כי שלושת סוגי הביטוחים לא כוללים כיסוי ביטוחי למקרים של מלחמה או שביתה (מה שקורה הרבה בארצנו הקטנה). ולכן, חשוב לרכוש הרחבות ביטוח נוספות למקרים אלו.

 

על מה ניתן לקבל פיצוי?

הנזק בביטוח ימי נחלק לשלושה סוגים של אובדן:

 • אובדן כללי
 • אובדן חלקי
 • היזק כללי

 

אובדן כללי

אובדן כללי יכול להיות מוגדר באחד משני ההגדרות הבאות:

 1. אובדן כליל למעשה – מצב בו המטען כולו אבד ואין מטען כלל.
 2. אובדן כליל להלכה – מצב בו המטען ניזוק לחלוטין כך שאפילו לא ניתן לתקן אותו או שמחיר התיקון גבוה ממחיר הקרן.

 

אובדן חלקי

מצב בו המטען ניזוק, אך לא כולו. יש שארית לפליטה 😊

 

היזק כללי

היזק כללי הוא נזק שנגרם למטען מסוים בגלל ניסיון להציל את האוניה. זה יכול להיות אובדן מטען מסוים שהושלך לים במטרה להקל מעומס האוניה במקרה של חדירת מי ים לאוניה בניסיון למנוע את טביעת האוניה ולהציל את יתר המטענים. מקרים כאלו יפוצו על ידי המבטחים של כל יתר המטענים.

למה חשוב לרכוש ביטוח ימי אווירי

למה חשוב לרכוש ביטוח ימי / אווירי?

 • ביטוח כזה מעניק כיסוי ביטוחי לנזקים שנגרמים לכלי שיט או טיס
 • כיסוי ביטוחי לנזקים שנגרמו על ידי כלי הטיס / השיט לגורם אחר העלול לתבוע את בעל הכלי
 • כיסוי ביטוחי לאנשי הצוות המניעים את הסירה / המטוס
 • התמודדות קלה יותר עם בלת"מים המתרחשים בתחום (כמו תאונות אישיות, חבות מעבידים ותאונה אווירית).
 • פוליסת ביטוח ימי היא ביטוח שנרכש בהתאמה מלאה ואישית לצרכי המבוטח.

 

איתור ביטוח ימי / אווירי – איך זה עובד?

ניתן לבצע איתור ביטוח ימי באמצעות מספר דרכים. אם אתם זוכרים שיש לכם כבר ביטוח כזה. ואתם יודעים גם מי שחברה המבטחת אותו, כל שעליכם לעשות יהיה לפנות אל חברת הביטוח המבטחת אתכם בכדי לקבל את יתר הפרטים על הביטוח שלכם. כאשר אין מידע זמין. ניתן לבדוק את נתוני דו"חות החיוב החודשי וכך להגיע לשורת החיוב של החברה המבטחת.

לאמיתו של דבר, מי שיש לו ביטוח כזה, לא נזקק לאיתור הביטוח שלו. הביטוח הוא חיוני וקשה לשכוח את קיום הביטוח הזה. בפרט כאשר על פי רוב מוגשת תביעת ביטוח. אם יש לכם ביטוח בעל פוליסה חד פעמית אתם לא זקוקים לבצע איתור פוליסה ואתם יודעים מה קורה עם הביטוח שלכם.

אם יש לכם ביטוח בעל פוליסה פתוחה בה כלולים פרטי המטענים הקבועים שלכם, חשוב לוודא אחת לתקופה כי אכן הביטוח הקיים עונה לצרכי המטענים שלכם. אם אתם מתחילים לשנע ציוד יקר יותר, חשוב שהם יהיו מבוטחים כמובן…

הר הביטוח מאפשר איתור ביטוח ימי / אווירי – בקלות

באמצעות אתר הר הביטוח הממשלתי ניתן לקבל מידע על ביטוחים קיימים. אחד מהביטוחים שגם עליו ניתן לקבל מידע הוא ביטוח ימי (למרות שהוא פחות מוכר לציבור). אתר הר הביטוח הוא אתר ממשלתי שהשימוש בו הוא חינם ללא הגבלה כלל. על המבוטח להיכנס לאתר, להזין פרטים מזהים ולאחר אימות הנתונים (כמו בכל אתר ממשלתי) לבחור בשירות חיפוש ביטוחים.

כאן יופק תוך מספר רגעים דו"ח הר הביטוח ובו יופיע ריכוז הביטוחים הרשומים על שימכם. איתור ביטוח ימי הוא לא סיפור מורכב ובאמצעות הדו"ח ניתן להגיע אליו בקלות. הבעיה היא שהדו"ח לא מרכז את כחל הנתונים על הביטוח.

הוא מציין את מספר הפוליסה, שם החברה המבטחת, תקופת הביטוח, מחיר הפרמיה החודשית והדרך ליצירת קשר עם החברה. אם אתם מעוניינים בפרטים מקיפים יותר יהיה עליכם לפנות לחברת הביטוח ולערוך סקר שוק למציאת ביטוח זהה במחיר מתאים יותר לכם.

 

איתור ביטוח ימי באמצעות סוכן ביטוח

הבדיקה המקיפה ביותר בה מבצעים איתור ביטוח ימי נעשית באמצעות סוכן ביטוח מקצועי העורך בדיקת ביטוחים מקיפה על שם המבוטח. ההמלצה היא לא לחכות לרגע האחרון ולדאוג לבצע בדיקת ביטוחים שגרתית אחת לשנתיים וחצי. בדיקה כזו תסייע לכם בעריכת סדר בתיק הביטוחי כולו.

כך תוכלו לזהות ביטוחים כפולים, ביטוחים מיותרים וביטוחים לא מספיק מקיפים שצריך להרחיב או לבטל לטובת חדשים. צוות הר הביטוח הבטוח מציע שירות חינמי של איתור ביטוחים. לקבלת שירות בדיקת ביטוחים מקצועית אתם מוזמנים ליצור קשר עם סוכני הביטוח שלנו. הם ישמחו לסייע לכם להתאים את הביטוח הקיים לצרכים האישיים שלכם. בהצלחה!

תוכן עניינים
עוד באותו נושא
איתור ביטוח תכולה

ביטוח תכולה מעניק כיסוי ביטוחי לתכולת המבנה המבוטח. ביטוח זה מגן על בעל התכולה מפני נזקים כספיים כבדים לתכולת דירתו. הפעם החלטנו לרכז כאן מידע

קרא עוד »
איתור ביטוח השתלות

ביטוח השתלות הוא ביטוח המכסה עלויות השתלת איבר בארץ או בחו"ל. כולנו יודעים עד כמה מדובר בביטוח מציל חיים… כדי לאתר את הביטוח שיש לכם,

קרא עוד »
איתור ביטוח עסק

ביטוח עסק הוא ביטוח לא מוגדר מבחינת מרכיביו – הוא יכול לכלול מספר ביטוחים שונים כשהמשותף ביניהם הוא העסק אותו הם מבטחים. זה יכול להיות

קרא עוד »