איך לבחור ביטוח בריאות?

ביטוח בריאות הוא אחד ממוצרי הביטוח החשובים ביותר המאפשרים למבוטחים לחסוך כסף רב בזמן אמת ולבחור בפתרונות רפואיים מעולים מבלי להתפשר בגלל אתגר כלכלי. ביטוחי בריאות פרטיים מקנים למבוטחים שקט נפשי אולם עשויים לגבות מהם סכומים גבוהים. בעידן של היום בו ניתן להתאים פוליסות ביטוח בצורה אינדיבידואלית לכל מבוטח, חשוב מאוד לבדוק מה מציע לכם ביטוח בריאות בדגש על סעיפים שרלוונטיים עבורכם מול כיסויים מיותרים לחלוטין

שואלים איך לבחור ביטוח בריאות? כדי לבצע בחירה מושכלת עליכם להכיר היטב את הסוגים של ביטוחי הבריאות בישראל, להבין מה כלול בכל ביטוח ואיזו חברת ביטוח תספק לכם פוליסה משתלמת בכיסוי מספק. הכנו לכם מדריך מפורט לקראת קבלת החלטה על רכישת ביטוח בריאות. מומלץ לכם לקרוא אותו בתשומת לב כדי לחסוך תשלומים מיותרים ולבחור בפוליסה הכוללת את הסעיפים החשובים לכם באמת.

סוגי ביטוחי בריאות

ביטוח בריאות ממלכתי

ביטוח בריאות ממלכתי כולל את סל השירותים המוענק על ידי מדינת ישראל לתושבי הארץ בצורה חינמית.

ביטוח בריאות שב"ן

ביטוח זה מהווה תוכנית המופעלת על ידי קופות החולים. ראשי התיבות של המילה שב"ן הם: 'שירותי בריאות נוספים' כיוון שהם מגיעים בנוסף על שירותי הבריאות מטעם הביטוח הממלכתי.

ביטוח בריאות פרטי

פוליסות הנרכשות מחברות ביטוח פרטיות במטרה לכסות מצבים רפואיים מורכבים יותר מהכיסויים המופעלים במסגרת ביטוח ממלכתי וביטוח שב"ן.

מה היתרון של ביטוח בריאות פרטי על פני ביטוח ממלכתי?

לאחר שהבנו מהם הרבדים השונים בביטוחי הבריאות חשוב שנדע מה כולל הכיסוי של כל אחד מהביטוחים שנמנו לעיל: החוק הישראלי מגדיר את סל הבריאות ובו זכאות לאבחונים שונים, טיפולים אמבולטוריים, אשפוזים, שיקום, תרופות, מכשור רפואי, רפואת שיניים מונעת ואביזרי עזר. אלו ועוד מהווים חלק אינטגרלי מסל הבריאות הממלכתי.

לכאורה נראה כי כל מי שזקוק לטיפול רפואי יכול ליהנות מטיפול מקיף דרך הביטוח הממלכתי ודרך קופות החולים השונות. בפועל הדברים נראים אחרת וקיימות הגבלות רבות על השירותים והתרופות הניתנים מטעם הביטוח הממלכתי. כך לדוגמה, תרופות מסוימות שאינן נכללות בסל התרופות עלולות להיות יקרות ביותר כאשר אחריות התשלום מוטלת על המטופל אלא אם כן הוא מכוסה ברובד ביטוחי נוסף המממן תרופות מחוץ לסל הבריאות.

מהו ביטוח שב"ן והאם הוא מהווה תחליף לביטוח בריאות פרטי?

שב"ן הוא תוכנית ביטוח מטעם קופות החולים המהווה הרחבה לכיסוי הבריאותי הממלכתי, כך לדוגמה: כללית פלטינום, מכבי זהב, לאומית כסף וכדומה. כחלק מביטוח שב"ן קיימות אופציות לניתוחים חיוניים בבתי חולים פרטיים על פני בתי חולים ממשלתיים, מימון טיפולים והשתלות בחו"ל, חוות דעת של רופאים מומחים בעלות מינימלית, בדיקות הריון וטיפולים משלימים בהשתתפות עצמית מועטה.

שב"ן אמנם מהווה ביטוח משלים אולם קיימים הבדלים מהותיים בינו לבין ביטוח בריאות פרטי ביחס להיקף הכיסוי ולעובדה שהתוכניות זמינות לכל חבר קופת חולים (ביטוחים פרטיים נמכרים בהתאם למצב הרפואי של המבוטח).

ביטוח בריאות פרטי מה הוא כולל?

ביטוח בריאות פרטי מהווה מוצר הנמכר בהתאמה אישית ללקוח. כמוצר מודולרי הוא מאפשר לכל מבוטח לבחור את הכיסויים הרלוונטיים עבורם. להלן סוגי הכיסויים במסגרת ביטוח בריאות פרטי:

  • כיסוי למימון ניתוחים פרטיים בארץ ובחו"ל כולל אפשרות לבחירת הרופא המנתח.

  • כיסוי טיפולים מיוחדים והשתלות בחו"ל.

  • מימון של תרופות שאינן נכללות בסל הבריאות.

  • חוות דעת של מומחים.

  • קיצור תורים לבדיקות כמו MRI ,CT וכדומה.

  • כתבי שירות סל שירותים המוצעים במחיר מוזל כגון: טיפולים אלטרנטיביים, ביקור רופא בבית המבוטח, התאמה של תרופות לפרופיל הגנטי של האדם בהתאם לבדיקה גנטית ועוד.

 

ביטוח בריאות פרטי או שב"ן מה עדיף?

ביטוח הבריאות מטעם קופות החולים הוא ביטוח מצומצם שאינו כולל שירותים רבים ואפשרויות שונות אותם מציע ביטוח בריאות פרטי. עם זאת, התשלום החודשי על ביטוח בריאות פרטי עלול להיות גבוה ביחס לשב"ן בהתחשב במאפייני גיל ומצב בריאותי. בשורה התחתונה, מבוטחים רבים המעוניינים בשקט נפשי רוכשים ביטוח פרטי בהתאמה לצרכים שלהם או משלבים בין ביטוח שב"ן לביטוח בריאות פרטי.

שילוב ביטוח שב"ן ופוליסת בריאות פרטית 

75% מהישראלים מחזיקים בביטוח שב"ן, כך לפי נתוני משרד הבריאות. שיעור המשלבים ביטוח שב"ן עם ביטוח בריאות פרטי עומד על 33%. נציין כי שילוב בין שני סוגי הביטוחים מצריך שיקול דעת והתאמה אישית, זאת במטרה למנוע כפל ביטוחי. אין סיבה לשלם פעמיים על אותו מוצר ביטוחי, עם זאת , קיימת אפשרות לרכוש ביטוח שב"ן ולהתאים פוליסה פרטית שרק תשלים את הפער בין הכיסוי הביטוחי אותה מעניקה קופת החולים לכיסוי הביטוחי הרצוי. כך לדוגמה, הכיסוי של ניתוחים בחו"ל מוגבל מבחינת המימון. על מנת לקבל החזר מלא ניתן לרכוש ביטוח בריאות משלים שב"ן פוליסה זו תממן את הפער בין עלות השירות בפועל לבין הכיסוי אותו מעניקה קופת החולים. במקרה זה, פוליסה משלימה תהיה זולה יותר כמובן, מפוליסה המשלמת ללקוח החזר כספי מלא.

הסיבות הנפוצות ביותר ביותר לרכישת ביטוח בריאות פרטי

זמן ההמתנה לקבלת שירותי בדיקות, טיפולים וייעוץ מטעם מערכת הבריאות הציבורית הוא ארוך מאוד, זאת בהתאם למיעוט התקנים ביחס לגודל האוכלוסיה בישראל. מטופלים רבים נדרשים לחכות זמן רב על מנת לקבל בדיקה אבחנתית, ניתוחים וטיפולים שונים, כל זאת, גם במצב רפואי רגיש. קיצור התורים אם כן הוא הסיבה המרכזית ביותר לרכישת ביטוחי בריאות פרטיים על ידי מבוטחים.

סיבה נוספת המניעה רבים לרכישת ביטוח בריאות מחברת ביטוח פרטית, היא האופציה לבחור את הרופא המנתח אין ספק שכולנו מעוניינים באיש מקצוע מיומן ובעל ניסיון כדי לקבל שירות רפואי אופטימלי.

אגב, שיעור שביעות הרצון הנמוך משירותי קופות החולים והשירות האיכותי אותו מציעות חברות הביטוח השונות, מהווים גורם נוסף לרכישת פוליסת ביטוח בריאות פרטית.

כך תרכשו ביטוח בריאות פרטי בהתאמה מדויקת לצרכים שלכם

מפו את הצרכים שלכם במדויק

בשלב ראשון מומלץ שתבדקו היטב את התיק הביטוחי שלכם. בחנו האם יש לכם כיסויים ביטוחיים נוספים בתחום הבריאות ובנוסף בדקו אילו כיסויים ביטוחיים רלוונטיים לכם בהתאם למצבכם הבריאותי, לגילכם ולאורח חייכם.

ערכו סקר שוק בין מספר חברות ביטוח וקבלו הצעות מחיר

כאשר אתם מבצעים סקר שוק והשוואת מחירים חשוב שתתנו לחברות הביטוח את כל המידע הרלוונטי. שימו לב כי קיימים מספר מאפיינים שעשויים להשפיע משמעותית על מחיר הפוליסה:

  • מצב בריאותי

  • גיל

  • אורח חיים

  • פוליסה לאדם יחיד/פוליסה משפחתית

עוד כדאי לשים לב כי ישנם מקומות עבודה המציעים פוליסות בריאות במחירים מוזלים בהתאם לרכישה קבוצתית וכדומה.

בדקו היטב את כל תנאי הפוליסה לפני חתימה על הסכם

חשוב שתעברו על כל הסעיפים על מנת לבדוק את תנאי הפוליסה ולדעת במדויק את היקף הכיסוי של הפוליסה. מומלץ להיעזר בשירות של סוכן ביטוח על מנת לבנות תיק ביטוח איכותי ופוליסה נכונה ומשתלמת עבורכם.

איך לבחור ביטוח בריאות
איך לבחור ביטוח בריאות

הר הביטוח הבטוח

חברת הר הביטוח הבטוח מסייעת לכם באיתור הביטוח המושלם עבורכם, בייעול התיק הביטוחי ובמניעת כפל ביטוחי. החברה מעניקה שירות איתור ביטוח בריאות תוך שימת דגש על בניית פוליסה משתלמת במיוחד ומתן שירות מותאם אישית כדי שתוכלו להיות רגועים ולדעת שהביטוח שלכם כולל הגנה מלאה. צרו עכשיו קשר עם סוכן ביטוח של הר הביטוח הבטוח כדי ליהנות מפוליסת ביטוח מדויקת.

תוכן עניינים
עוד באותו נושא
ביטוח מבנה

הדירה שלנו היא מקור יציבות בחיינו, חשוב מאוד להיות מוגנים למקרה של נזק או פגיעה בדירה כתוצאה משריפה, שיטפון, רעידת אדמה או הצפה. ביטוח מבנה

קרא עוד »
ביטוח נזקי צנרת

אף אחד אינו מוכן ליום פקודה שבו הצנרת קוראת אותו לסדר ומספקת סימנים 'דקורטיביים' על הקירות, ריח של טחב או פיצוץ רציני שלא מותיר הרבה

קרא עוד »
ביטוח רכבי יוקרה

רכבי יוקרה הם רכבים שמחירם עולה על 300,000 ש"ח. בעוד מחיר של מכונית סטנדרטית נע בין 120 אלף ש"ח ל-150 אלף ש"ח, רכב יוקרה מהניילונים

קרא עוד »
ביטוח חיות מחמד 

חשבתם פעם מה תעשו במקרה של פציעת הכלב או החתול שלכם? תאונה, אלרגיה או כל מצב רפואי מורכב אחר עלולים לתקוף את חיית המחמד שלכם

קרא עוד »